YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > YEREL

Filiz Cerioğlu Sengel: Kadını vitrinden alın, siyasete katın!
02 Ekim 2019
İzmir İş Kadınları Derneği(İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi “Sosyal İçerme ve Çeşitlilik” Çalıştayı devam ediyor. Çalıştayın ilk gününde İş yaşamında Toplumsal cinsiyet Eşitliği ve WEP Panel’ine konuşmacı olarak katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kadınların toplumsal yapı içerisindeki yerine, kendinden örnek vererek çarpıcı yorumlar yaptı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Didar DEMİRCİ - Kordon Otel’de gerçekleşen çalıştayda ‘İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında İş yaşamında Toplumsal cinsiyet Eşitliği ve WEP Paneli düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Kadın ve erkek diye başlayan cümlelerden genel itibariyle -Oğuz Atay’ın da böyle başlayan cümlesi vardı- pek haz etmiyorum. Daha çok kadın olmaktan öte, önce insan olmayı; sonra kadın, sonra anne, sonra hukukçu ve şimdi yeni bir sıfat belediye başkanı olmayı kabul ediyorum. Yoksa geri kalan bütün sıfatların hepsi gidecek” diyerek konuşmasına başladı.

Panele gelirken çok keyif aldığını belirten Başkan Sengel, salona girdiği andan itibaren izlenimlerini yansıtarak, Belediye Başkanı olmanın çok erkekçe bir iş olduğuna alıştırıldığımızı ama bunun öyle olmadığını şu sözlerle ifade etti:

“Şimdi buraya gelir gelmez ilk şöyle bir şey oldu. Salona girdim, merhaba dedim. Dedikten sonra belediye başkanı olarak takdim edildiğimde herkes şöyle bir ilkindi gerçekten belediye başkanı mı diye. Evet, genel itibariyle böyle göründüğü zaman çok belediye başkanı ya da siyasetin içerisinde olan bir kadın gibi görünmüyorum efendim. Bunun için özür dilerim! Çünkü çok kadın çok erkek bir iş olduğuna alıştırıldınız. Çünkü çok yaşı geçmiş kişilerin siyasetin içinde olmaya alıştırıldınız. Bu yüzden çok özür diliyorum. Ama ben, evet bir ilçenin belediye başkanıyım ve sizleri bu konuda şaşırtmaya da devam edeceğim. Bizler fırsat verdiğimiz ve önünü açtığımız sürece birçok genç kadında şaşırtmaya devam edecek.”

Kadınların iş hayatındaki statüsünün güçlendirilmesi adına, panele iş yaşantısında başarı elde etmiş saygın kadın bireylerden, bu noktaya nasıl gelindiği ve kadınlarının nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda kendi hayat hikayelerinden birer örnek vermeleri istendi. Bunun üstüne Başkan Sengel, “Siyasette kadın olmak ve benim deneyimlerim… Herhalde burada bir başlarına zaten siyasetçi olduktan sonra da günlerce filan anlatırım. Aday adaylığından mı başlayayım yoksa 2009’da ilk siyasete dahil olduğumdan mı başlayayım mı diye. Ancak şöyle her mikrofonu eline alan bu siyasetçi de olabilir ya da bu başka bir meslek grubundan da olabilir. Her seferinde şöyle der: kadınlar, kadınlar olmadan işte bu memleket kurtulmazdı. Kadınlarımız olduğu için siyasi partiler, kadın kollarında kadınlarımız çalıştığı için şu anda biz burada bu mevkilerdeyiz derler. Ancak, kadınları vitrinde tutmayı tercih ederler. Yani bir idare değil, idare edilebilecek pozisyonda tutmak her zaman çok daha basittir. Bunu aşmaya çalışmak gerekiyor ama çok kolay mı? Hayır, değil. Bakıyorsunuz 600 tane milletvekilinin olduğu parlamentoda 104 tane kadın var. 1930 da ilk defa seçme hakkı verilmiş o da belediye de 1934 de seçme ve seçilme hakkı anayasal hak olarak bizlere verilmiş ve baktığınız zaman şu anda bir AB projesi içerisindeyiz ve Avrupa’daki birçok ülkeden çok çok daha öncesinde verilmiş haklardan ve hala daha kadınların siyasetteki ve aynı zamanda iş hayatındaki ya da toplumsal cinsiyet eşitliği ya da eşitsizliği konularından bahsediyor olmak açıkçası utanç verici” dedi.“SİYASETTE KADIN OLMAKTAN ZİYADE SİYASETE KADINI NASIL DAHİL EDEBİLİRİZ?”
Siyasette kadın olmaktan ziyade, siyasete kadınları nasıl dahil edebilirizi konuşmak gerektiğine değinen Başkan Sengel, bunun eğitimden geçtiğine vurgu yaptı. Eğitim sisteminin de bu konuda çok yeterli olmadığını düşünen Başkan Sengel, “Eğitim Sisteminin de olduğu gibi değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim” dedi. Sengel, konuyla ilgili konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“18 yaşın altındaki herkes çocuksa, 18 yaşına kadar zorunlu eğitim olmalı. Bu zorunlu eğitim genellikle kırsal kesimlerde, her zaman kapı kapı dolaşılarak gerçekten o çocuklar okula gönderiliyor mu, gönderilmiyor mu diye tespit edilmesi gerekiyor. Eğer gönderilmiyorsa bu konuda cezai işlem başlatılması gerekiyor. Eğitimi zorunlu hale getirmezsek ve o insanları cezai muadiyelerle karşılaştırmazsak bundan 3 yıl önce de görüyorduk, ara arada görüyoruz… İşte ‘bebe’ denilebilecek 7- 8 yaşlarındaki kırmızı kurdelesi beline kuşatılmış kocaman adamların elinden tutmak zorunda kalan o çocuk gelinleri görmek zorunda kalacağız. O yüzden bütün devlet kamu kurum ve kuruluşların eğitim konusunda zorunluluğu ve bu zorunluluktan sonra buna nasıl dikkat edilebileceğiyle ilgili bir şey yapmaları gerekiyor.”


TÜM BUNLARDA ÇOK GEÇ KALINDI
Bu sistemin düzelmesi konusunda çok geç kalındığını belirten Başkan Sengel, “O yüzden biz de 21. yüzyılda bunlardan bahsediyoruz. Kadın-erkek diye bununla ilgili tartışmaları yaşıyoruz. Evet, eğitim bu noktada çok önemli ama daha sonrasında kadının sosyalleşmesi gerekiyor. Kültürel olarak da kendini ifade edebiliyor olması gerekiyor. Özgüveninin yükselmesi gerekiyor kadının. Eğitim bunları tetikleyen bir unsur” dedi. Başkan Sengel, kadının siyasete dahil olması ve iş hayatına girmesinin hepsinin namına zor olduğunu vurgulayarak, “İş hayatında en son toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili yapılmış olan araştırmada bile çıkıyor. Türkiye’de en son yapılan araştırmada kadın ve erkek aynı işi yapıyorlar aynı pozisyonda çalışıyorlar ama kadına 1 dolar düşüyorsa, erkeğe 2.57 dolar düşüyor. Yani bu bile kendi başına çelişkilere neden olan bir şey olduğunu düşünüyorum. Öte yandan kadının siyasete dahil olması çok kolay değil. Evet, Filiz Ceritoğlu Sengel, 38 yaşında belediye başkanı oldu ama belki de Filiz Ceritoğlu Sengel’de 2009 da bir vitrin olarak getirildi ve sadece şaşırttı. Böyle bir durum olmuş olma olasılığı da çok yüksek” ifadelerine yer verdi.SİYASİ HAYATTA ‘KADIN’
Kadının diğer meslek dallarında yerini koruması ve hakkını almasını çok zor olduğuna değinen Başkan Sengel, tüm bunların yanı sıra siyasi hayattın kadın için daha da zorlayıcı olduğunu belirtti. Başkan Sengel, bu gerekçesini de şu şekilde açıkladı:

“Bakıyorsunuz sıralamada meclis üyesinde kontejyandayım ve tek kadınım geri kalan kadınların da kota noktasında 12. 13. sıralarda ve seçilemeyecek sıralarda olduğunu görüyorsunuz. Yani beni oraya getirirkenki düşüncelerinde bu kız yarın öbür gün belediye başkanı olur diye getirilmemiş olma olasılığım yüksek. Şimdi daha sonra bu işlerin içerisine kendini ifade etmek hayallerini gerçekleştirmek ile ilgili bir durum. Kadınlar zaten genetik alt yapılarıyla ilgili ister istemez yönetici olarak doğuyorlar. Evde adamı idare ediyoruz. Çocuk doğuyor, çocuğu idare ediyoruz. E yani hiçbir şey yapmasanız bile bir yandan çorba yapacağım diye annenize tarif sorup yemeği yapamaya çalışırken diğer yandan da çocuğun ağlamasıyla onu susturmak için emziği veriyoruz. Yani bu her kulun yapabileceği bir iş değil tam olarak ahtapot gibi yaşıyoruz aslında… O yüzden de siyasette ahtapotluk sisteminin devam ettiği bir nokta. Çünkü aynı anda birden fazla şeyi düşünmeniz gerekiyor ama dediğim gibi kadını sokağa çıkaramadığımız sürece evdeki adamın önüne koyacağı yemeği düşündüğü sürece, çocuk okuldan geldiğinde ne yapacak diye sorduğumuz sürece, eşin seni desteklemediği sürece siyasette var olmak çok da kolay değil. Çünkü gece yarılarına kadar süren toplantılar, yemek davetleri ve genel itibariyle daha fazla erkek hegemonyasının olduğu bir yerde bir kadın olarak o davetlere icabet etmek ve sana güvenen arkanda duran bir eşinin olması muhakkak. Gene bir de benim gibi şanslıysanız ve anne babanız da yanınızdaysa 7 buçuk yaşındaki çocuğu onlara teslim edip sokağa çıkabiliyorsunuz. Aksi takdirde çok zor oluyor.”


EŞİTSİZLİK DOĞUMDAN İTİBAREN BAŞLIYOR
Farklı mecralarda oturup konuşmuş biri olduğunu belirten Başkan Sengel, nice kadınların ilkokul mezunu dahi olsalar, konuştukları zaman sizlere ülkenin geleceği hakkında ve kendi yaptığı iş hakkında önemli noktalara değinerek farklı bakış açısı sunduğunu ve bu duruma şaşıp kaldığını belirterek, eşitsizliğin doğumdan itibaren başladığına değindi. Başkan Sengel, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:
“Konu eşitsizlikse, eşitsizliğin kadın noktasında doğumdan itibaren başladığını düşünüyorum. Ne zaman doğan çocuğun eline kızsa bebeği, erkeğin eline de tabancayı ya da arabayı teslim ediyoruz… Erkeğe diyoruz ki senin mekanik zekan daha gelişmiş, kadına diyoruz ki senin de duygusal zekan… İşte o zaman başlıyoruz o ayrıma!”

İŞE KIRSALDA BAŞLAMAK LAZIM
Büyükşehirlerde bu ayrımı çok fazla fark etmediğimizi belirten Başkan Sengel, ciddi anlamda bu eşitsizliği önlemenin yegane şartının, kırsala gidip orada uygulamaktan geçtiğini vurguladı. Bu noktada birleşmek ve bir arada olmanın çok önemli olduğuna değinen Sengel, “SEKGEMDER derneğini kurdum, Sürekli Eğitim ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneğin… 2009 yılında arkadaşlarımla birlikte ve 10 yıl boyunca belediye başkanı olana kadar da devam ettim. Derneğimizin tüzüğünde şu yazar: Toplumsal olarak engelli kabul edilen herkese hitap edilebilecek bir dernek. Nedir bu? Engelliler, ne yazık ki toplumsal engellidir. Kadınlar, ne yazık ki toplumsal engellidir ve dışlanmış azınlık vatandaşlardır. Bunlar roman vatandaşlar ve vesaire dahil olmak üzere. Gençler, eğitimlidir ama ne yazık ki iş bulamazlar ve kendilerini geliştirecek ortam bulamazlar hele ki bizim gibi küçük ilçedeyse daha da fazla onlar ve de çocuklar olarak değerlendirdiğimiz ve özellikle tüzüğümüze yazdığımız, bu derneğin yönetim kurulu üyesi sadece kadın olabilir dedik ve sadece kadınlar olarak bu işin içine girdik. Birleşmek, bir arada olmak ve birbirimizin haklarını savunmak durumundayız. Başka türlü hiç kimse bizim hakkımızı savunmuyor” dedi.

Kaynak: https://www.oncusehir.com/filiz-cerioglu-sengel-kadini-vitrinden-alin-siyasete-katin/54499/


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL Haberleri

Başlık Tarih
 
Büyükşehir Ve Selçuk Belediyesinden Hayvancılığa Destek27 Şubat 2020
İzmir için fırtına ve sağanak uyarısı!26 Şubat 2020
Selçuk’ta yarım asır sonra bir ilk: Onun adı Efes!25 Şubat 2020
ÜRKMEZ KADINTİYATROSU SELÇUK' TA SAHNE ALDI24 Şubat 2020
Sengel: 'Efes Selçuk’u kadınlarla birlikte yönetiyoruz'24 Şubat 2020
HAYKO CEPKİN’DEN KEYİFLİ SÖYLEŞİ 20 Şubat 2020
​AMAÇ “İYİ TEMİZ ADİL” GIDA TÜKETMEK 19 Şubat 2020
İzmir’in başkanları Menderes’te toplandı17 Şubat 2020
Beko’dan İş Bankası tepkisi!17 Şubat 2020
HAYKO CEPKİN EFES SELÇUKLU GENÇLERLE BULUŞUYOR17 Şubat 2020
Kaplan Güven Tazeledi.17 Şubat 2020
​EFES SELÇUKLU ÇOCUKLAR YERLİ TOHUMLA TANIŞIYOR 17 Şubat 2020
​EFESLİM KART EFES SELÇUK İLE BULUŞTU13 Şubat 2020
Selçuk Efes Ören Yeri’ni 1 milyon 855 bin 694 kişi ziyaret etti.12 Şubat 2020
EFES SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN SAĞLIK HAMLESİ11 Şubat 2020
Germencik'te JES Gerçeği: Tarım Arazilerine Kurulan Santraller Ölüm Saçıyor.03 Şubat 2020
SELÇUK YERLEŞİME UYGUN DEĞİL02 Şubat 2020
Soyer’den deprem yorumu: Belediye olarak hazırız ama İzmir hazır değil!29 Ocak 2020
İlçemizi de Çok Yakından ilgilendiren Deprem Açıklaması!!!28 Ocak 2020
EFES SELÇUK HALKI ELAZIĞ DEPREMİ İÇİN TEK YÜREK OLDU27 Ocak 2020
Deprem uzmanından Aydın ve Kuşadası için korkutan açıklama27 Ocak 2020
SALI GÜNÜ SELÇUK'TA NERELERDE ELEKTRİKLER KESİK OLACAK?27 Ocak 2020
DEMOKRASİ ŞEHİDİ UĞUR MUMCU EFES SELÇUK’TA ANITI BAŞINDA ANILDI26 Ocak 2020
İzmirlileri rahatlatan açıklama: Büyük deprem endişesine gerek yok!24 Ocak 2020
​EFESLİ LEYLEK UÇUŞA GEÇTİ24 Ocak 2020
EFES SELÇUK’TA ARTIK GENÇLER DE VAR23 Ocak 2020
​38. ULUSLARARASI DEVECİLİK FESTİVALİ’NE BİNLERCE KİŞİ AKIN ETTİ20 Ocak 2020
Havutçulu Jeotermale Hayır Dedi.16 Ocak 2020
İZMİR’İN KENT KONSEYLERİ EFES SELÇUK’TA BULUŞTU16 Ocak 2020
ALEVİLERDEN BAŞKAN SENGEL'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ16 Ocak 2020
Büyük Usta 118 Yaşında15 Ocak 2020
​EFESLİM KART ESNAFLA TANIŞTIRILDI 15 Ocak 2020
Selçuk deve güreşlerine hazır14 Ocak 2020
SELÇUK KÜLTÜR MERKEZİ ARTIK CEM EVİ14 Ocak 2020
Efes Antik Kenti Ziyaretçi Rekoruna Koşuyor.13 Ocak 2020
​YELKENLER EFES SELÇUK’TA 12 Ocak 2020
Selçuk ve Germencik’te jeotermal kaynak aranacak! ÇED süreci resmen başladı!10 Ocak 2020
​BELEVİ'DEKİ ÇADIRLAR KALDIRILIYOR09 Ocak 2020
EFES SELÇUKLULAR KİTAP OKUYOR09 Ocak 2020
​SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ’NDE SAĞLIK SEMİNERLERİ BAŞLADI 08 Ocak 2020
Hollywood'un ünlü çifti Efes Antik Kenti'nde08 Ocak 2020
Başkan Sengel’den 21 personelin kıdem tazminatı için flaş hamle!06 Ocak 2020
SELÇUK TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI İÇİN İMZA ATTI31 Aralık 2019
​Efes Selçuk’ta tarım filizleniyor31 Aralık 2019
EFES SELÇUK’TA KAR YAĞIŞI DEVAM EDİYOR30 Aralık 2019
​BAŞKAN SENGEL YILBAŞI MESAİSİNE BAŞLADI 27 Aralık 2019
İzmir'de 'sahte içki' patlaması! 1 yılda ne kadar yakalandı?27 Aralık 2019
Yıl Sonu Değerlendirmesi Yapıldı25 Aralık 2019
İzmir kadın cinayetlerinde zirvede!23 Aralık 2019
Selçuk, jandarma komutanı gözaltına alındı 23 Aralık 2019
Kadına Yönelik Cinsel Saldırı, İstismar Ve Şiddete İzmir'den Tepki16 Aralık 2019
BAŞKAN SENGEL'DEN "ÇEVREYİ TEMİZ TUTALIM" ÇAĞRISI15 Aralık 2019
Başkan Soyer'den Cemevlerine 'ibadethane' ayarı!13 Aralık 2019
MÜCADELE KAZANDIRIR12 Aralık 2019
​EFES SELÇUKLU ÇOCUKLAR YAZARLARLA BULUŞUYOR12 Aralık 2019
İzmir için korkutan deprem uyarısı: 7,2 gelebilir!11 Aralık 2019
SELÇUK’UN GURURU OLDULAR11 Aralık 2019
İzmir İZBAN Tepeköy - Selçuk seferleri artırıldı, saatleri belli oldu11 Aralık 2019
GİZLİ TEHLİKE KİST HİDATİK PANELİ EFES SELÇUK’TA YAPILDI09 Aralık 2019
İLHAM VEREN KENT EFES SELÇUK, TRAVEL TURKEY’DE 06 Aralık 2019
İzmir'den Ankara'ya cinsiyet eşitliği talebi06 Aralık 2019
Miniklerden büyük performans05 Aralık 2019
BAŞKAN SENGEL: "BENİM MOTİVASYON KAYNAĞIM KADINLAR VE ÇOCUKLAR"05 Aralık 2019
Bakıcı Geri Döndü04 Aralık 2019
SELÇUK BELEDİYESİNE AİT 13 ADET ARAÇ VE İŞ MAKİNELERİ SATIŞI İHALESİ DÜZENLİYOR04 Aralık 2019
​Alevi kültür Dernekleri Selçuk Şubesinin 5. Birlik ve Dayanışma Gecesi Hitit Otelde Yapıldı.03 Aralık 2019
​EFES SELÇUK YEŞİL OKULUNU SEÇİYOR29 Kasım 2019
Artemis heykeli yıllar sonra aynı yerde25 Kasım 2019
İlknur Ergun'un İlk Kitabı Celile Su Kenet Belleğinde Sanat Severlerle Buluşuyor22 Kasım 2019
SODEMSEN yola çıktı: İlk yönetimde kimler var?22 Kasım 2019
EFES SELÇUKLU ÇOCUKLARI HAKLARI İÇİN YÜRÜDÜLER21 Kasım 2019
Efes Selçuk'ta 5 Önemli Açılış20 Kasım 2019
İLK SAHNE PERFORMANSLARI AYAKTA ALKIŞLANDI15 Kasım 2019
Başkan Sengel: Atatürk’ü sanatla anıyoruz, anlıyoruz15 Kasım 2019
ULU ÖNDER EFES SELÇUK’TA ANLAMLI ETKİNLİKLERLE ANILDI15 Kasım 2019
AYNAYA BAKINCA ATATÜRK İLE GÖZ GÖZE GELDİLER15 Kasım 2019
Çalışan kadınların çocuklarına ücretsiz 'Masal Evi'06 Kasım 2019
Tarımın kurtuluşu yerli tohum ve kooperatiflerde05 Kasım 2019
Soyer, Selçuk’taki saldırı için ilk kez konuştu: Bunun adı vandalizm!31 Ekim 2019
Saldırıya uğrayan Filiz Ceritoğlu Sengel, eski başkan Vefa Ülgür'den şikayetçi oldu 31 Ekim 2019
Murat Bakan Adli sürecin ve parti içindeki disiplin sürecinin takipçisi olacağız.30 Ekim 2019
​BELEDİYE ÇALIŞANLARI BAŞKANLARINA YAPILAN SALDIRIYI KINADI30 Ekim 2019
BAŞKAN SENGEL’E ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VE ÇEVRESİ TARAFINDAN ÇİRKİN SALDIRI30 Ekim 2019
​BAŞKAN SENGEL; “SONSUZA KADAR CUMHURİYET YOLUNDA YÜRÜYELİM” 28 Ekim 2019
EFES SELÇUK CUMHURİYET COŞKUSUNA HAZIR27 Ekim 2019
BAŞKAN SENGEL’DEN ANLAMLI HEDİYELER26 Ekim 2019
PAMUCAK'TAKİ KUM ZAMBAKLARI BEYAZ KALACAK25 Ekim 2019
“ TEK YOL KARARLI BİR ŞEKİLDE DİRENMEK” 25 Ekim 2019
Metropolis'in kalbine hançer! Patlatarak çıkartılacak24 Ekim 2019
​Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı23 Ekim 2019
İzmir'de '29 Ekim' kararı: Toplu ulaşım 1 kuruş21 Ekim 2019
Mehmet İşler'den Başkan Sengel’e ziyaret! 18 Ekim 2019
Enfeksiyon Dünyası Efes'te Buluşuyor18 Ekim 2019
Nar Etkinliği iptal edildi! 16 Ekim 2019
Üretici Pazarı açılıyor15 Ekim 2019
EFESLİMKART İLE EKONOMİ CANLANACAK, YÜZLER GÜLECEK14 Ekim 2019
Soyer Belediye Başkanları ile Bir Araya Geldi.14 Ekim 2019
Soyer ve Sengel Dünya Miras Yolunda Pedal Çevirdi.14 Ekim 2019
Efes Selçuk'ta Engelleri Aştı...14 Ekim 2019
​“FİLİZ İLE 5 HEDEF 50 PROJE YOLUNDA 6 AY”12 Ekim 2019
10 EKİM 2015 TARİHİNDE YAŞANAN ANKARA KATLİAMININ 4. YILI SELÇUK’TA ANILDI.11 Ekim 2019
Başkan Sengel'den 'Gönül Dağı Kardeşlik Bağı' projesi07 Ekim 2019
İŞ BANKASI’NDAN STO ÜYELERİNE 6 AYA KADAR ÖDEMESİZ DÖNEMLİ TİCARİ DESTEK KREDİSİ03 Ekim 2019
Ardahan Kültür Sanat Günleri’ne İzmir çıkarması03 Ekim 2019
Kadınlara hakaret eden okul müdürü açığa alındı03 Ekim 2019
Selçuk Efes'te Köy Akademisi deneyimi: Köy çocuklarını sanat ile buluşturacaklar03 Ekim 2019
EYT İZMİR DERNEĞİ AÇILDI29 Eylül 2019
Gelin Kardeş Olalım" projesine Selçuk'tan Destek26 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL'DEN GENÇLERE AÇIK MESAJ25 Eylül 2019
Kuşadası'nda Yol Çöktü25 Eylül 2019
Selçuk Efes'te İlkkez Gerçekleşti.24 Eylül 2019
EFES SELÇUK SALKIM HANIM’I ŞEREFLENDİRDİ23 Eylül 2019
Selçuk'ta Kuvvetli Yağış Bekleniyor23 Eylül 2019
​ŞEREFİNE SALKIM HANIM SİZLERİ BEKLİYOR20 Eylül 2019
Efes Selçuklular lösemili çocuklara gülmeyi bağışlayacaklar15 Eylül 2019
Selçuk'ta Yarın Yağışlı Bir Hava Bekleniyor12 Eylül 2019
Selçuk Belediyesi ÇED sürecini başlattı12 Eylül 2019
EFEST, MUHTEŞEM FİNALLE SONA ERDİ11 Eylül 2019
​EFES SELÇUK’UN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI08 Eylül 2019
EFEST TÜM COŞKUSUYLA DEVAM EDİYOR08 Eylül 2019
Kılıçdaroğlu'na Aydın'da çirkin saldırı!08 Eylül 2019
​ENGELSİZ GEZİ PARKI TÖRENLE AÇILDI 07 Eylül 2019
Soyer'le buluşan İmamoğlu: İzmir'deyim, coşmak istiyorum06 Eylül 2019
EFES SELÇUK BELEDİYE MECLİSİ’NDEN EĞİTİME DESTEK06 Eylül 2019
Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Önemli Açıklamalarda Bulundu05 Eylül 2019
CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU Selçuk'a Gelecek05 Eylül 2019
Cem Adrian Efest'te eğitim için söyleyecek05 Eylül 2019
Başkan Sengel'in çağrısını Sertel meclise taşıdı05 Eylül 2019
AK Partili Selçuk eski belediye başkanı Zeynel Bakıcı dava açtı04 Eylül 2019
Selçuk'ta toplu balık ölümlerinin araştırılması için gölden ve balıklardan numune alındı.04 Eylül 2019
​GAZİ KAFE'NİN BAHÇESİNDE ENGELSİZ GEZİ PARKI AÇILIYOR04 Eylül 2019
Selçuklu Girişimcilerden Nar Ekşisi Projesi 03 Eylül 2019
İzmir'e 'pamuk eller cebe' çağrısı: Konsere gelin, yangın uçağını alalım!03 Eylül 2019
SELÇUK BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK03 Eylül 2019
Selçuk’ta yetiştirilen ejder meyvesi ihracat bandına giriyor02 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL YANAN ORMANLAR İÇİN EFEMÇUKURU’NDA31 Ağustos 2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI EFES SELÇUK’TA TÖRENLE KUTLANDI 30 Ağustos 2019
İLHAM VEREN KENT EFES SELÇUK EFEST'E HAZIR... 29 Ağustos 2019
ENGELSİZ KAMP NEŞE İÇİNDE GEÇTİ28 Ağustos 2019
KESK SELÇUK'TA GREV DEDİ.27 Ağustos 2019
SUNAY AKIN CUMHURİYETE GİDEN YOLU ANLATTI27 Ağustos 2019
Selçuk'ta Kaçak Kazıya Suçüstü26 Ağustos 2019
Selçuk'ta Sahte Şarap Operasyonu25 Ağustos 2019
Selçuk'ta Doğaseverlerin duyarlılığı yaralı caretta caretta'yı kurtardı25 Ağustos 2019
Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Yazdı: "Kadındır Efes Selçuk..."24 Ağustos 2019
Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nden açıklama: Doğa ananın çığlığı artık duyulmalı23 Ağustos 2019
EFES SELÇUK KARİKATÜR VE MİZAHLA BULUŞTU22 Ağustos 2019
Suyu Şifalı Olduğuna İnanılan Meryem Ana Evi Hakkında Bilinmeyenler.22 Ağustos 2019
NE YAPARSAK YAPALIM ENGELSİZ YAPALIM21 Ağustos 2019
Soyer kampanyayı duyurdu: İzmir küllerinden doğacak21 Ağustos 2019
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı Yapıldı21 Ağustos 2019
Yangın yerinden bomba iddialar: Araçların mazotu yok, koordinasyon hiç yok!20 Ağustos 2019
"Kuşadası Körfezi'nde 6 dolayında deprem beklentisi var" 20 Ağustos 2019
Selçuk'taki Market cinayetinde tek ipucu yok!20 Ağustos 2019
Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz: Ağaçlandırma için çalışmalarımız olacak20 Ağustos 2019
Meryemana Evi’nde ayin düzenlendi19 Ağustos 2019
Efes Selçuk'ta Yaz Festivalleri Ara Vermeden Devam Ediyor.18 Ağustos 2019
Efes Selçuk'ta Hayko Cepkin'den Muhteşem şov18 Ağustos 2019
EFES SELÇUK FESTİVALLER ŞEHRI OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR17 Ağustos 2019
Kuşadası'na 3 bin 100 turist geldi15 Ağustos 2019
Selçuk'ta ve Çeşme'de 58 kaçak göçmen yakalandı15 Ağustos 2019
TEMİZ TOPLUM TEMİZ EFES SELÇUK İÇİN KOLLARI SIVADILAR10 Ağustos 2019
Lider’in 7 ilkesini belediyeye ilk asan Başkan Sengel oldu!09 Ağustos 2019
CHP'li Arslan müze ve örenyerleriyle ilgili meclise kanun teklifi sundu08 Ağustos 2019
Ege Denizi sallanmaya devam ediyor!08 Ağustos 2019
İzmir'de korkutan deprem08 Ağustos 2019
İzmir Selçuk’ta jeotermal kaynak aranacak08 Ağustos 2019
EFES SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN BAYRAM TEMİZLİĞİ08 Ağustos 2019
BAŞKAN SENGEL, LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA UMUT OLDU07 Ağustos 2019
Selçuk'ta Belediye Başkanı annesinden esinlendi, kadınların hayatını kolaylaştırdı!04 Ağustos 2019
ŞİRİNCE VE SELÇUK İÇİN TEHLİKE DEVAM EDİYOR03 Ağustos 2019
'BU BİR BİRLİKTE KAZANIMDIR'03 Ağustos 2019
İZMİR’DEKİ İLÇE TİCARET ODALARINDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER’E ZİYARET02 Ağustos 2019
Soyer :" Filiz Başkan’ın yanındayım!"02 Ağustos 2019
GEZGİN FEST İZMİR EFES SELÇUK’TA02 Ağustos 2019
SENGEL:"ŞİRİNCE’DE MERMER OCAĞINA GEÇİT YOK!"02 Ağustos 2019
Selçuk Gökçealan Mahallesi'nde halk toplantısı yapıldı01 Ağustos 2019
CHP Selçuk İlçe Başkanlığından Açıklama31 Temmuz 2019
Tarım ve turizm tehdit altında: Şirince toz duman!31 Temmuz 2019
Şimdide Sıra Şirince de Mi ?31 Temmuz 2019
FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL"BİZİ ÇOK ÇALIŞMAK KURTARIR"30 Temmuz 2019
Filiz Ceritoğlu Sengel Kendi ve Kurumu adına Yapılan Asılsız Haberlere Tepki Verdi.30 Temmuz 2019
EFES SELÇUK’UN SEVİLEN İSMİ HAYATINI KAYBETTİ30 Temmuz 2019
SELÇUK TİCARET ODASINDAN YENİ NESİL TURİZM PORTALI 30 Temmuz 2019
Selçuk’taki uyuşturucu operasyonunda 1 tutuklama24 Temmuz 2019
İZMİR YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSU SELÇUK TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ24 Temmuz 2019
​YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSUNDAN BAŞKAN SENGEL’E ZİYARET24 Temmuz 2019
DSİ'den boğulma vakalarına karşı uyarı23 Temmuz 2019
GELECEĞİN ŞEHİR PLANCILARI PAMUCAK’TA BULUŞTU23 Temmuz 2019
Selçuklu Hemşehrimiz Ömer Çam'dan Bir Başarı Daha22 Temmuz 2019
Baskan Sengel'den 100 güne özel video21 Temmuz 2019
İzmirli Bilim İnsanı Osman Kibar Sağlık Adına Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu19 Temmuz 2019
Efes antik kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi, 60 TL’den 72 TL’ye çıktı.18 Temmuz 2019
SELÇUK EFES’TE KOOPERATİFLEŞME ATAĞI17 Temmuz 2019
18 Temmuz'da Selçuk'ta Hangi Mahallede, Kaç Saat Sular Yok?17 Temmuz 2019
Selçuk 'Efes'ten pay alamıyor16 Temmuz 2019
SELÇUK’TA TURİZM BELEDİYE VE SEKTÖRDEKİ PAYDAŞLARIN ENTEGRASYONU İLE GELİŞECEK 15 Temmuz 2019
Torbalıya Şehit Ateşi Düştü.15 Temmuz 2019
KÖY AKADEMİLERİ SELÇUK EFES’TE FİLİZLENDİ13 Temmuz 2019
Sengel Hayırlı olsun dedi.13 Temmuz 2019
Başkan Sengel, görevi en gence bıraktı12 Temmuz 2019
Toki Selçuk Kuara Sonuçları Belli Oldu.12 Temmuz 2019
SELBİM İLE BELEDİYE SİZLERE DAHA YAKIN11 Temmuz 2019
Efes Antik Kenti hakkında bilmeniz gerekenler11 Temmuz 2019
Selçuk’un borcu 7 milyon daha arttı!10 Temmuz 2019
Selçuk-Ortaklar Tüneline 1 milyonluk ödenek 10 Temmuz 2019
Selçuk Efess Muhteşem bir Festivale Daha Ev Sahipliği Yapacak09 Temmuz 2019
Harekat başladı EYT’liler, akın akın kayıt olmaya koşuyor! İşte irtibat numaraları.09 Temmuz 2019
Metropolis’e destek09 Temmuz 2019
Büyükşehir'den toplu ulaşımda iki müjde09 Temmuz 2019
O İki İlçede Seçimler Yenilenecek08 Temmuz 2019
'BELEVİ ŞEFTALİSİ DÜNYADA BİR NUMARADIR'08 Temmuz 2019
Urla Belediyesi ve KalDer'den Ege'de bir ilk08 Temmuz 2019
BAŞKAN SENGEL: “BELEVİ HALKINA SÖZ VERMİŞTİK, SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”08 Temmuz 2019
Selçuk, Seferihisar ve Çeşme ilçelerindeki Kaçak göçmenleri helikopter ve mobil radar tespit etti05 Temmuz 2019
Haluk Levent’ten Başkan Sengel’e Öykü Arin teşekkürü!05 Temmuz 2019
Başkan Sengel ile A'dan Z'ye: Belediyenin kasası, proje ajandası ve parti için yarış!04 Temmuz 2019
İzmir'in tanıtımı için önemli imza: 3200 yıl sonra yeniden...04 Temmuz 2019
Bağımlılıkla mücadele toplantısı yapıldı.04 Temmuz 2019
Bisikletliler Şeftali Festivalinde Buluşacak03 Temmuz 2019
SELÇUK EFES ŞEFTALİ İLE ŞENLENECEK03 Temmuz 2019
Atlı jandarma timi Selçuk'ta göreve başladı03 Temmuz 2019
Yeni haftada hava nasıl olacak?02 Temmuz 2019
LAVANTA FESTİVALİ’NDE SELÇUK EFES STANDINA YOĞUN İLGİ01 Temmuz 2019
35 numarayı kaptı, 2 kilometre kulaç attı!01 Temmuz 2019
Kuşadası'nda Orman Yangını01 Temmuz 2019
93 Yıl Önce Bugün Atatürk Urla’daydı30 Haziran 2019
​SELÇUK EFES'İN TEMSİLİ MOSKOVA'DA YÜZ AKI OLDU30 Haziran 2019
İzmir'e şehit ateşi düştü!30 Haziran 2019
Kuşadası'nda Silahlı Saldırı30 Haziran 2019
Selçuk Belediyesi Ağaca su vermeye Devam Ediyor.27 Haziran 2019
Selçuk, Karşıyaka ve Dikili ilçelerindeki toplam 32 faytonun faaliyetlerine de son verildi. 27 Haziran 2019
Küçük Menderes Kapkara Zehir Akıtıyor26 Haziran 2019
ÖREN YERLERİNDEN ALINAN PAYLAR KAYNAĞINDA KULLANILSIN26 Haziran 2019
Selçuk Efes Celsus'ta İtalyan esintileri 26 Haziran 2019
HER ŞEY CAN DOSTLARI İÇİN25 Haziran 2019
Ekrem İnci:"Önceliğimiz Küçük Menderes'in temizliğini sağlamak"25 Haziran 2019
KÖY AKADEMİLERİ SELÇUK EFES’TE AÇILIYOR25 Haziran 2019
Zeytinköy’de Üreticilerle Tüketiciler Buluştu24 Haziran 2019
İzmir Büyükşehir Belediyesi Selçuk'ta dahil İlçelere kovan ve malzeme desteği sağladı.24 Haziran 2019
Selçuk turizmden hak ettiği payı alamıyor24 Haziran 2019
Zeytin sineğiyle tuzaklı mücadele21 Haziran 2019
SELÇUK’TA YOLLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ21 Haziran 2019
Başkan eşlerinden engelleri kaldıracak dayanışma!"Proje Selçuk'tan Başlıyor"21 Haziran 2019
SELÇUK BELEDİYESİ TANITIM ATAĞINA BAŞLADI17 Haziran 2019
Deniz Kaplumbağası Kıyıya Vurdu17 Haziran 2019
Soyer iki birliğe başkan seçildi17 Haziran 2019
Tatil İçin Selçuk Efesi Seçti14 Haziran 2019
EYT DERNEĞİ BAŞKANI TORBALI'YA GELİYOR13 Haziran 2019
Bayram tatilinde müze ve ören yerlerine büyük ilgi!13 Haziran 2019

VİDEOLAR
 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH