YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > KÜLTÜR

"Kayadan Kopmadık " adlı belgesel gösterimine katılım yoğun oldu.
18 Aralık 2017
Selçuk Efes Rumeli Göçmenleri Derneğinin Belgesel Gösterimine Katılım Yoğun Oldu. Gösterim öncesi konuşma yapan Selçuk Efes Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Ali AKYÜZ :"Sevgili dostlar, kıymetli misafirler! Etkinliğimize İzmir ve çevre ilçelerden katılan Balkan derneklerinin değerli temsilcileri, ilçemizin siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, değerli basın mensupları, sevgili Selçuklu hemşerilerimiz derneğimiz öncülüğünde düzenlenen “Kayadan Kopmadık” belgesel gösterimine hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Bizler, Selçuk Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği olarak; kurulmuş olduğumuz 13 Nisan 2011 tarihinden bu yana sizlerin de desteği ile yıl içerisinde çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenlemeye çalışıyoruz. Bununla birlikte kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmaya çalışarak değerlerimizi gelecek nesillere aktarma çabası içerisindeyiz.   
 
Sevgili dostlar, sizlere derneğimizde yapmış olduğumuz çalışmalardan kısaca bilgiler aktarmak istiyorum.
 
*Her yıl Şubat ayı içerisinde; Balkanlardan Anadolu’ya yapılan göçler esnasında yaşanan acıları, sevinçleri ve hüzünleri “Şiirimin Dili Rumeli”  adlı şiir dinletisini Selçuk Kent Belleğinde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 
*Ardından her yıl geleneksel hale getirdiğimiz; üyelerimizin arasındaki birlik ve beraberliğin arttırılması için Mart ayının ilk haftası “Dayanışma Yemeği” düzenliyoruz.
*Baharı karşılamak adına her yıl Mayıs ayının son pazarı Selçuk Belediyesi Pamucak Tesislerinde “Bahar Şenliği” düzenliyoruz.
 
*Yine sizlerden gelen talepler doğrultusunda Eylül ayının başında balkanlara kültür gezileri düzenleyerek hemşerilerimizi yıllar sonra göç ettikleri topraklara götürmenin büyük hazzını yaşamaktayız.  
*Ayrıca balkanlardan ilçemize göç eden ailelerin büyüklerini derneğimizde ağırlayarak yaşamış oldukları göç anılarını kayıt altına alarak bir “Rumeli Arşivi” oluşturmaktayız. Oluşan kaydın bir nüshasını derneğimize, bir nüshasını belediyemiz Kent Belleğine ve bir nüshasını da aileye vererek gelecek nesillere manevi bir miras bırakmaya çalışıyoruz.  
 
Değerli dostlar sizlerin de bildiği gibi Karamanoğulları Türkleri başta olmak üzere Anadolu’dan Balkanlara, Balkanlardan Anadolu’ya taşınan yaklaşık 550 yıllık dil ve kültür yolculuğu günümüze kadar devam etmiştir. Bugün bu yolculuğa bizleri de götürecek olan,  titiz ve uzun çalışmalardan sonra bu güzel belgeselin hazırlanmasını sağlayan başta araştırmacı yazar, avukat Sabi KUŞKONMAZ ve senarist Sema Ali EROL hanımefendiye çok teşekkür ederiz.
 
Etkinliğimizin hazırlanmasında dernek yöneticilerime ve gençlerimize çok teşekkür ederim. Ayrıca bizlerden desteğini esirgemeyen belediye başkanımız Sayın Dr. Dahi Zeynel BAKICI’ya, belediyemiz kültür müdürlüğüne ve çalışanlarına teşekkür ederiz.  
 
Konuşmamı sonlandırırken, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün biz göçmenler için söylediği güzel bir sözle bitirmek istiyorum. “Muhacir diye küçümsenenler, tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar yani düşmanla sonuna kadar dövüşenler, çekilen ordumuzun ri’cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir, bilmeyenlerdir. Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır." dedi. 
 
Belgeselin Yönetmenlerinden Araştırmacı şair, avukat Sabri KUŞKONMAZ'da : "Guzel ve başarılı gösterim için Selçuk Rumeli Göcmenleri Dernegi'ne ve başksn Ali Akyüz'e yazar Mustafa Serbest'e Cengiz Tahir'e Adabelenli kardeş abi ve ablalarıma ve başkanımız Mustafa     Özmen hocama ve tüm katilanlara içten sevgi ve teşekkürlerini sundu."

                           KAYADAN KOPMADIK; BİR BELGESEL/ SÖZLÜ TARİH ÇALIŞMASI; FİLM

            Dünya hareket halinde. Bir yerden bir yere gidiyor, göçüyor. İnsan yiyecek ararken de hareket halindeydi… Fazla değişen bir şey yok gibi.
            Tarih içinde bir yerden bir yere taşınmak kültürel taşınmayı da beraberinde getiriyordu. Şimdiki zamanda taşınma ise kültürel aşınma. Dünya giderek aynılaşıyor, tek tipleşiyor.
            Makedonya’daki Türk köyleri de boşalıyor, insansızlaşıyor, ormana dönüyor. Kalanlarsa inatçı. 550 yıldan beri devam eden bir inat…
            Osmanlı 1500’lü yılların başında Karamanoğlu Beyliğini yenip,  Karaman ve çevresinden Yörük Türkmenlerini Balkanlar’a göndermiş. Bir kısmı sürgün, bir kısmı gönüllü. Karamanoğlu ülkesi yerle yeksan. Ama onlar giderken, içe dönük bir sosyal bir tepki vermişler, birbirlerine fısıldamışlar; “Biz Konya’dan Karaman’danız. Unutmayalım!” Çünkü Karamanoğlu’nun tüm geçmişi, belleği, defterleri, kayıtları tarihsel yenilgi ile birlikte yok edilmiş, silinmiş. Onlara, “Geldiğiniz yeri sakın unutmayın” demiş ilk gidenler. 550 yıl kulaktan kulağa aktarılmış; “Biz Konya’dan Karaman’dan koptuk!”
            Nice savaşlara, acılara karşın Balkanlar’da tutunmuş birçoğu. Osmanlı yenilip gitmiş, ama inatçı Yörüklerin bir kısmı kalmış… Yeniden Anadolu’ya dönenler de aynı kulak dolgunluğunu unutmamışlar; “Konya Karaman’dan koptuk…”
            “Kayadan Kopmadık” adlı belgeselde Makedonya’nın Yörük köylerinde sosyal, kültürel bellek çalışmaları amaçlı çekimler yapılmıştır.  Makedonya’da yaşayan aydınlarla da görüşülmüştür. Ayrıca Balkanlar’dan Anadolu’ya dönenlerin yaşadığı Akhisar, Selçuk ve Söke gibi yörelerde de kayıtlar yapılmıştır.  Bu görsel tespitlerin yanı sıra 550 yıl önce Karaman’dan kopup Makedonya’da bir köy kuran ailenin yaşayan bir üyesi ile; Makedonya’nın Konçe köyünden 65 yaşındaki öğretmen Abduraman Sait ile, tersine bir yolculuk yapılmıştır: Makedonya’dan, Anadolu’ya Konya, Karaman ve Ermenek’e, Karamanoğlu Mehmet Bey’in türbesinin bulunduğu Balkusan Köyü’ne. Abduraman Sait, kuşaklar boyu süren sözlü kültürel aktarımlara karşın, kökenler konusunda tereddütlere sahipken, kendi yaptığı bu tersine yolculukla kendi kişisel gerçeğine de bir yolculuk yapmıştır. “Kayadan Kopmadık” belgeseli, otuz saati aşan kayıtlardan kurgulanan, alçakgönüllü bir özettir.
Filmin Adı     : Kayadan Kopmadık, 50 dk
Yönetmen      : Sabri Kuşkonmaz- Sema Ali Erol
Görüntü Y.    : Fejmi Daut
Yapımcı
         : Sabri Kuşkonmaz 212 251 00 71- 0532 296 33 48  
                       
sabrikuskonmaz@superonline.com
 
 
            NELER YAPTIK?
            Belgesel çalışmamıza 2009 yılında başladık. Makedonya’da Naim Fraşeri adına düzenlenen şiir şenliğinde Üsküplü şair Biba İsmail’den dinledik öyküyü; “Doğu Makedonya’daki Türk-Yörük köylerinde çok sorunlar. Anadolu’dan geldikleri gibi yaşıyorlar. Özellikle kadınlar 500 yıl önceki Toroslarda konuştukları aynı Yörük dilini konuşuyorlar. Ama işsizlik sorunun nedeni ile her kes yaşadığı yerleri terk ediyor…” Bu sözlerden sonra o yöreyi araştırmaya başladık. Belgeseli tasarladık
            2012 yılında bir dava nedeni ile Sema Ali Erol ile tanıştık. Birimiz Fethiyeli bir Yörük, birimiz Üsküplü bir Yörük. Büyük olasılıkla ikimiz de köken olarak Karamanoğlu Yörüklerindendiniz.  Aynı belgeseli, hiç tanışmadan, belki de dava olmasaydı hiç tanışmama olasılığıyla, birebir benzer bir biçimde tasarlamışız. Filmi birlikte çekmeye karar verdik. 2013 yılı Mayıs ayında Konya-Karaman-Ermenek-Başyayla- Barcın Yaylası- Sarıveliler’de ilk alan çalışmasını yaptık. 2013 yılı Haziran ayında Makedonya’da; Valandova, Doyran, Radoviş Bölgelerinde çekimler yaptık. Aynı yılın Ağustos ayında yeniden Sarıveliler-Ermenek- Barcın yaylası- Yörük Pazarı’na çalışmalarımız oldu. Yine Kasım ayında Akhisar, Söke ve Selçuk’ta çekimler yaptık. Son olarak, 2014 yılı Şubat ayında, İstanbul-Yunanistan-Makedonya-Yunanistan-İstanbul-Ankara- Konya- karaman-Ermenek-Barçın Yaylası- Balkusan Köyü- Karaman Taşkale-İzmir… hattını izleyerek, dokuz günde yaklaşık altı bin kilometre yolu aşarak çekimlerimizi bitirdik. 2014 yılı Nisan ayında başladığımız kurgu çalışmamız ise hala sürüyor!


            Tüm süreçte, tamamen amatör koşullarda ve tamamen dayanışma ve özverili dostların yardımı, desteği ile filmi tamamlayabildik. Aslında yaptığımız bir ön çalışma idi. Daha büyük bütçe ve olanaklarla asıl çekimi daha sonra yapacağımızı sanıyorduk. Ama elimizdeki 30 saat dolayındaki kayıtların yeterli olduğuna kara verip kurguya girdik. Yapılan tüm kayıtlar, sözlü tarih çalışması amacı olup, daha şimdiden yok olma sınırındaki verilerden oluşmaktadır.
            Bu çalışmada düşündüğümüz her şeyi çekemedik elbet. Planladıklarımızdan birçoğunu teğet geçtik. Bunlardan ve daha fazlası; Osmanlı Karamanoğlu çatışmaları, Karamanoğlu Beyliği/Devleti’nin belleksiz ve tarihsiz kalışı, Osmanlı’nın Balkanlara gelişiyle Hristiyan Batı’nın yaşadığı travma ve arkasından 550 yılda gidilen yerlerden Balkan Savaşı’yla,  “iki günde” ölümcül dönüşün yarattığı Balkan Travması… Yazarların ve sinemacıların çalışmasını bekliyor…

 
Filmi Gerçekleştirenler
Yönetmen      : Sema Ali Erol- Sabri Kuşkonmaz
Senaryo/Metin : Sabri Kuşkonmaz- Sema Ali Erol
Yapımcı         : Sabri Kuşkonmaz
Görüntü Yön :  Fejimi Daut
Kamera          : Fejimi Daut- S. Başol Özyayla
Fotoğraf         : Ece Ali
Kurgu             : Hakan Akol- Haydar Yenmez
Müzik             : Ayhan Orhuntaş/Ütopya Müzik
Animasyon    : Yılmaz Türk
Seslendirme   : Mahir Erol
Çeviri             : Onat Zeybek Kuşkonmaz-Elif Mendos Kuşkonmaz
Sponsorlar     : Haydar Şengül, Atabey Akgün
Özel Destek    : Kemal Öner, Mete  Şener, Gökçe Timur, Çetin Timur


 
Katkılarıyla Filmi Gerçekleştirenler; Teşekkürler
Abduraman Sait, haydar Şengül, Atabey Akgün, Kemal Öner, Mete Şener, Hakan Akol, Fejimi daut, S. Başol Özyayla, Ayhan Orhuntaş, Yılmaz Türk, Haydar Yenmez, Elena Hristova, Yançeva Slayana, Ece Ali, Mahir Erol, Asya Erol, Gülden Çakır, Mustafa Ulusoy, Keramettin Gümüş, Habib Çalışkan,  Vedat Özel, Tunay Kocaman, Mustafa Ertaş, Halit Aksungur,  Halit Bardakçı, Ali Akyüz, Bekir Adam, İlhami Emin, Biba İsmail, Fahri Ali, Muhittin Sunaoğlu, Hikmet Dilgiç,  Sait Sait, İsmail Aziz, Recep Recepov, Tayyip Tahir, Hüseyin Hüseyin, Mustafa Serbest, Süleyman Çalışkan, Gani Şen, Şaban Drrviş, Emine Dreviş, Yakup Yakupov,  Hakkı Yıldız, Mustafa Bilir, Hasan Kurtulmuş, İbrahim Terdioğlu, Yunus Boşnak, Ata Yazıcıoğlu, Ali Özbeöz, Nilgün Kuşkonmaz, Onat Zeybek Kuşkonmaz, Elif Mendos Kuşkonmaz, Ayşe Şahin, Mehmet Şahin,  Yörük Şevket, Ali Özbeöz, Oktay Önal, Engin Coşar…
Sabri Kuşkonmaz; Avukat,  yazar, şair, doktora öğrencisi, Fethiye 1962 doğumlu
Sema Ali Erol; Tiyatro yönetmeni, oyun  yazarı, senarist,  dramaturg. Üsküp doğumlu.

 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KÜLTÜR Haberleri

Başlık Tarih
 
"Fehim Paşa Konağı" oyunuyla Selçukta tiyatroseverlerle buluşuyor. 08 Ocak 2020
KÜLTÜR VE SANAT EVİ’NE YOĞUN İLGİ19 Temmuz 2019
" Ege'de Bir Tanrıça Şehri Selçuk Aslında Efes" kitabı Selçuk Efesli okurlar ile buluşuyor21 Haziran 2019
SELÇUK EFES ODEON'DA TRİO’DAN MUHTEŞEM KONSER19 Haziran 2019
MURATHAN MUNGAN SELÇUKLU SANATSEVERLERLE BULUŞTU17 Haziran 2019
İLHAM VEREN KENT SELÇUK EFES, SANATSEVERLERİ AĞIRLAYACAK17 Haziran 2019
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FESTİVAL’DE SELÇUK EFES YOLCULARINI ÜCRETSİZ TAŞIYACAK17 Haziran 2019
Usta Yazar ve Şair Murathan Mungan Selçuklularla Buluşacak08 Haziran 2019
MASALLAR CELSUS KÜTÜPHANESİNDE , ÇOCUKLAR SAHNEDE31 Mayıs 2019
Büyük Usta Nazım Hikmet, Selçuk’ta Anılacak31 Mayıs 2019
ZİRVE DAĞCILIK KLASEAS ŞELALESİNE YÜRÜDÜ30 Nisan 2019
“Selçuk–Efes Havacılık Şenliği” Programında Neler Var ?16 Nisan 2019
SELÇUK'TA İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ ARASI SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI21 Mart 2019
SELÇUKLULAR BARIŞ MANÇO’YU ANDI07 Mart 2019
37. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, 8 Mart Cuma akşamı oyunlarla başlıyor.05 Mart 2019
Selçuk'lu Göçmenler Dayanışma Gecesinde Buluşuyor.05 Mart 2019
​Selçuk Belediyesi’nden 8 Mart’a özel etkinlikler 04 Mart 2019
EFES ANTİK KENTİ'NE ZİYARETÇİ AKINI22 Şubat 2019
Çinli turist sayısı yüzde 59,38 arttı19 Şubat 2019
SELÇUKLU ÇOCUKLAR YARIYIL TATİLİNDE EĞLENDİ04 Şubat 2019
GÜREŞ ÖNCESİ ALTIN HAVAN YARIŞMASI20 Ocak 2019
ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP’TE MÜBADELE KONUŞULDU15 Ocak 2019
Kültür ve Sanat Evi kursiyerlerinden kent belleğinde konser 09 Ocak 2019
SELÇUK SANAT İÇİN EL EL ELE09 Ocak 2019
DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR09 Ocak 2019
SELÇUK’UN ESKİ TÜTÜN DEPOSUNDA TÜTÜNÜN HİKAYESİ ANLATILDI08 Ocak 2019
YILBAŞI EĞLENCESİNDE FARKLI BİR TARZ29 Aralık 2018
TİYATRO İLE GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİ KAZANDILAR28 Aralık 2018
EFES’İN UNESCO SÜRECİ ANLATILDI21 Aralık 2018
Kütüphanede 1000 üye sevinci20 Aralık 2018
EFES'İN ÜNİVERSİTESİNDE MÜZİK VE TARİH BİRARADA13 Aralık 2018
Efes Ve Efes müzesi 1.Sırada04 Aralık 2018
EFES KAZILARI BAŞKANI SON ARAŞTIRMALARI ANLATTI30 Kasım 2018
SERGUN AĞAR’DAN ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARI SERGİSİ30 Kasım 2018
SELÇUKLU ÇOCUKLAR OKUYOR29 Kasım 2018
EFES’İN ZENGİN YAŞAMI ANLATILDI16 Kasım 2018
ÇOCUKLARIMIZLA OKUYORUZ YAZAR-ÇOCUK BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR16 Kasım 2018
SELÇUKLU TASARIMCILAR AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ’NDE13 Kasım 2018
Gençler felsefenin ışığını Efes’te yeniden yaktı07 Kasım 2018
SELÇUKLU ÇOCUKLARA TİYATRO05 Kasım 2018
SELÇUK’UN ÇOCUKLARI SELÇUK İÇİN BİR ARADA01 Kasım 2018
NEYZEN MURAT TÜRKÜLERLE GÖNÜLLERE KÖPRÜ KURDU26 Ekim 2018
Selçuklu Göçmenler İnci’yi Ziyaret Etti.25 Ekim 2018
SANAT EVİNDE KURS ZAMANI16 Ekim 2018
EFES TİYATRO FESTİVALİ SONA ERDİ12 Ekim 2018
EFES TİYATRO FESTİVALİ SÖYLEŞİLER VE OYUNLARLA DEVAM EDİYOR10 Ekim 2018
SANATIN VE SANATÇININ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM10 Ekim 2018
EFRAİM 2 SELÇUKLU OKURLARIYLA BULUŞTU08 Ekim 2018
SELÇUK’UN İLK TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR08 Ekim 2018
SELÇUK’UN İLK TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR02 Ekim 2018
“CARMİNA BURANA” BALESİ BÜYÜLEDİ19 Eylül 2018
GÖKÇEALAN KÖY MEYDANINDA AÇIK HAVA YAZ SİNEMALARI GÖSTERİMİ18 Eylül 2018
EFES ANTİK KENTİ’NDE BİR BAŞYAPIT SAHNELENDİ15 Eylül 2018
GÖKÇEALAN’DA ÜZÜM FESTİVALİ DÜZENLENİYOR13 Eylül 2018
Efes Antik Kenti'nin tarihi dokusunda konser12 Eylül 2018
CEREN AKIN SELÇUKLULARI COŞTURDU08 Eylül 2018
ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ “ZORBA” İLE BAŞLADI08 Eylül 2018
MEVLANA VE GOETHE CELSUS’TA BULUŞTU06 Eylül 2018
Selçuk-Efes Festivali’nde Ceren Akın sürprizi06 Eylül 2018
ULUSLARARASI OPERA VE BALE FESTİVALİ EFES’TE BAŞLIYOR04 Eylül 2018
EFES SELÇUK’UN ARKEOLOJİSİ KONUŞULDU04 Eylül 2018
MEVLANA VE GOETHE CELSUS KÜTÜPHANESİ’NDE BULUŞACAK31 Ağustos 2018
Rock’N Burger Konsept Festivali Selçuk Efess Pamucak'ta30 Ağustos 2018
NEA EFESSOS’TA SÖYLEŞİ29 Ağustos 2018
“Ben Kimim ?” Resim Sergisi Selçuk Efess Müzesinde27 Ağustos 2018
EFES’İN TÜRK DÖNEMİ YENİ BULUNTULARI30 Temmuz 2018
“TÜRKÜLERİN DİLİNDEN” BİR GECE26 Temmuz 2018
Selçuk Belediye Tiyatrosu’ndan yepyeni bir festival17 Temmuz 2018
SEGEMDER’DEN ANLAMLI SERGİ09 Temmuz 2018
EFES’TE MÜZİK BELGESELİ04 Temmuz 2018
SELÇUK BELEDİYESİ’NİN YAZ KURSLARI BAŞLIYOR22 Haziran 2018
Selçuk Efes Küçük Oteller Derneği Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’yı makamında ziyaret etti20 Haziran 2018
Güher- Süher Pekinel Efes'te Muhteşem Bir Konser Verdi12 Haziran 2018
Okumak Yaşamaktır Efes Müzesinde Sergilendi.05 Haziran 2018
Celsus Çocuk Tiyatrosu ilk oyunda İzleyiciyi Hayran bıraktı02 Haziran 2018
Pekineller Efes'te28 Mayıs 2018
Tiyatro Medresesi yaz kampları başlıyor.28 Mayıs 2018
​Selçuk'ta Müzeler Haftası Kutlandı25 Mayıs 2018
Özburo is sendikası Ankara bir nolu şube Selçuk Efesi gezdi.22 Mayıs 2018
TÜRKİYE’NİN TEK ÇELLO ORKESTRASINDAN 19 MAYIS KONSERİ21 Mayıs 2018
ANNELERE ADANMIŞ BİR SERGİ15 Mayıs 2018
BAHAR ŞENLİĞİ İLE ANNELER GÜNÜ BİR ARADA13 Mayıs 2018
ARKAS TRİO 10 Haziran 2018 Pazar 21.00'da Celsus Kütüphanesinde11 Mayıs 2018
Aydın Özcan'a Batı Trakya'da yoğun ilgi08 Mayıs 2018
GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI03 Mayıs 2018
"ATATÜRK VE ÇOCUK” KONULU RESİM VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENİYOR10 Nisan 2018
Kadınlar 9 Nisanda Sahnede03 Nisan 2018
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NE ÖZEL OYUN28 Mart 2018
Gülcan Erdem Göçmenler Derneğinin Konuğu Oldu.28 Mart 2018
MFÖ GRUBU SELÇUK'A GELİYOR!16 Mart 2018
SELÇUK EFES DOĞAYI VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ ZİYARETİ09 Mart 2018
SEGEM-DER Tiyatro Grubu 8 Martta Selçuklularla Buluşuyor.07 Mart 2018
Göçmenler Derneğinden Muhteşem Bir Etkinlik Daha05 Mart 2018
Çocuklarımızla Okuyoruz grubu bu ay Ahmet Günbaş”ı konuk etti. 26 Şubat 2018
KÜTÜPHANE VE SOSYAL ETKİNLİK MERKEZİ AÇILDI21 Şubat 2018
(Selçuk) Kazı Başkanlığı’na 120 bin TL.19 Şubat 2018
SELÇUK KÜTÜPHANEYE KAVUŞUYOR16 Şubat 2018
BAŞKAN TİYATROCULARLA BİR ARAYA GELDİ02 Şubat 2018
36. SELÇUK EFES DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİ YAPILDI21 Ocak 2018
DEVECİLİK SEMPOZYUMU BAŞLADI19 Ocak 2018
DEVE GÜREŞLERİNİN KIRKPINAR’I 21 OCAK’TA11 Ocak 2018
ÖZLEN ÖZ’ÜN RENKLERLE DANS-2 SERGİSİ SANATSEVERLERLE BULUŞTU.04 Ocak 2018
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU 2017’YE “CİMRİ” İLE VEDA ETTİ20 Aralık 2017
Selçuk (Ephesus) Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği’nin 4.Olağan Genel Kurulu Yapılacak30 Kasım 2017
İZMİR KADIN MECLİSLERİ SELÇUK’TA TOPLANDI28 Kasım 2017
Selçuklu Arkeolog Akın Ersoy Apikam Toplantı Salonunda Söyleşi Yapacak27 Kasım 2017
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU OYUNCULARINI ARIYOR22 Kasım 2017
EFES’TE SARAYDAN KIZ KAÇIRMA21 Eylül 2017
EFES OPERA VE BALE GÜNLERİ BAŞLADI17 Eylül 2017
İzmir’de Uluslararası Edebiyat Festivali heyecanı 6-7 Ekim'de Selçuk'ta Devam Edecek06 Eylül 2017
EFES’TE OPERA BALE VE GÜNLERİ BAŞLIYOR25 Ağustos 2017
Leylek ve Doğal Yaşam Kültürü Festivali başlıyor08 Ağustos 2017
“Sevgiliye” büyük ilgi31 Temmuz 2017
UNESCO Dünya Mirası Efes'in Bileşenleri NEA EFESSOS'ta konuşuldu08 Temmuz 2017
Selçuk'ta Efes Heykel ve Tasarım Okulu Açılacak07 Temmuz 2017
Kuşadası Gençlik Festivali Başladı07 Temmuz 2017
YAZA MERHABA KONSERİ06 Temmuz 2017
Efes Antik Kent'te 'düğün' tartışması: O iddialara yanıt!28 Haziran 2017
Fazıl SAY'dan Selçuk Efes'te Muhteşem Konser21 Haziran 2017
Selçuk'ta Bisiklet Hareketi Başlatıldı16 Haziran 2017
İzcioğlu'nun İzdüşümünün İzleri Sergileniyor06 Haziran 2017
Viyana Oda Orkestrası Say'a Efess’te Eşlik Edecek02 Haziran 2017
BİR BAĞLAMA BİN TÜRKÜ26 Mayıs 2017
SELÇUK RUMELİ GÖÇMENLERİ 5. GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİ'NDE BULUŞUYOR!18 Mayıs 2017
ÇOCUKLARI TİYATROYLA BULUŞTURARAK “FARK YARATTI”11 Mayıs 2017
İLKİ DÜZENLENEN KANTARON FESTİVALİ SELÇUK’U RENKLENDİRDİ07 Mayıs 2017
ÜÇ Mehmet'in Dansı 17 Mayıs'ta Selçuk'ta03 Mayıs 2017
Selçuk'ta Kantaron Festivali heyecanı: Dolu dolu program03 Mayıs 2017
Selçuk Zirve 4. Geleneksel Çocuk Oyunları ve Uçurtma Şenliğine Gidiyor25 Nisan 2017
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU FARK YARATTI25 Nisan 2017
SELÇUK’UN KÜLTÜREL DEĞERLERİ BU SERGİDE21 Nisan 2017
41. TURİZM HAFTASI BAŞLADI18 Nisan 2017
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU 2 YAŞINDA17 Nisan 2017
KENT BELLEĞİNDE MUHTEŞEM TÜRKÜ GECESİ07 Nisan 2017
YÖRÜK ETKİNLİĞİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ27 Mart 2017
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NDE İKİ OYUN24 Mart 2017
Selçuk ilçesindeki Barutçu Yörük şenlikleri hafta sonu yapılacak23 Mart 2017
Gara Selçuk 7 Bilgeler’de22 Mart 2017
KENT BELLEĞİNDE “MÜZİK VE İNSAN”14 Mart 2017
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU SAHNESİNİ MAHALLELERE TAŞIYOR23 Şubat 2017
Artemis Tapınağı İçin Bakanlık Düğmeye Bastı23 Şubat 2017
SAHNE TOZU BU KEZ GÜLDÜRDÜ21 Şubat 2017
7 harikadan biriydi, şimdi sular altında!20 Şubat 2017
“ PAPAZ KAÇTI” SELÇUK’TA18 Şubat 2017
SELÇUK’TA TİYATRO SEYİRCİ SAYISI 15 BİNİ AŞTI13 Şubat 2017
“Şiirimin Dili Rumeli-2” Şiir Dinletisine Selçuklular Yoğun İlgi Gösterdiler12 Şubat 2017
SELÇUK RUMELİ GÖÇMENLERİ 6. DAYANIŞMA GECESİNDE BULUŞUYOR08 Şubat 2017
SELÇUK TİYATROYA DOYACAK06 Şubat 2017
Selçuk (Ephesus) Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneğinden "ŞİİRİMİN DİLİ RUMELİ-2"27 Ocak 2017
İzmir'de BİSİM'le yeni hayat: 3 yılda neler değişti?17 Ocak 2017
FERHAD İLE ŞİRİN SELÇUK’TA SAHNELENDİ14 Ocak 2017
Nazım Hikmet'in Yazdığı Ferhat İle Şirin Selçuk'ta Sahne Alacak10 Ocak 2017
Büyük Şehir St.Jean Anıtı ve Selçuk kazılarına destek verecek. 28 Aralık 2016
KÜLTÜR VE GENÇLİK MERKEZİ YARIŞMASI SONUÇLANDI29 Kasım 2016
ŞİRİNCE ZEYTİN ŞENLİĞİ YAPILDI22 Kasım 2016
Türkiye’ye örnek buluşma19 Kasım 2016
ULUSLARARASI SEMPOZYUM HAVUTLAMA HAYRI İLE TAÇLANDI19 Kasım 2016
DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ SEMPOZYUMU BAŞLADI18 Kasım 2016
YENİ SEÇİLEN SELÇUK KENT KONSEYİ’NDEN BAŞKAN BAKICI’YA ZİYARET16 Kasım 2016
DEVECİLİK KÜLTÜRÜ DE UNESCO YOLUNDA15 Kasım 2016
Efese Girişler Yüzde 60 Düştü25 Ekim 2016
Selçuklu Fotoğrafçı Barış Barlas katıldığı eserle birinci oldu.25 Ekim 2016
TKB’ DEN SELÇUK BELEDİYESİ’NE “BAŞARI BELGESİ”12 Ekim 2016
ARTEMİS TAPINAĞI: EFES’TEKİ DÜNYA HARİKASI07 Ekim 2016
Bu serginin geliri engellilere05 Ekim 2016
Efes Antik Kenti’nin Gladyatörleri Vejetaryendi05 Ekim 2016
Modern eğitim merkezi için start veriliyor04 Ekim 2016
Selçuk'ta Tiyatro Rüzgarı01 Ekim 2016
Tarihe Saygı Ödülü Şirince Evine27 Eylül 2016
Efes'in Işığı, Takılara Yansıdı17 Ağustos 2016
Efes’in ışığı takılarda13 Ağustos 2016
AŞK VE KADININ TEZHİPTEKİ BULUŞMASI SELÇUK’TA30 Temmuz 2016
UNESCO İÇİN ORTAK ÇALIŞMA YAPILACAK19 Temmuz 2016
Şirince Taş Mektepte Yeni Bir Proje Hata Geçiyor29 Haziran 2016
Efes Antik Tiyatro'da Muhteşem Kapanış26 Haziran 2016
Sinemanın büyülü melodileri Celsus'da yankılandı22 Haziran 2016
KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NDEN KIRKYAMA SERGİSİ21 Haziran 2016
Viyana Senfoni Orkestrası Efes Antik Tiyatro’da21 Haziran 2016
CELCUS KÜTÜPHANESİ’NDE SİHİRLİ FLÜT DİNLETİSİ17 Haziran 2016
Selçuk Belediye Tiyatrosu’ndan yaza merhaba06 Haziran 2016
​Selçuk Rumeli Göçmenleri Derneğinden Muhteşem Bahar Şenliği.01 Haziran 2016
BELEDİYE KOROSUNDAN BAHAR KONSERİ01 Haziran 2016
Efes'te Muhteşem Konser30 Mayıs 2016
EFES ANTİK TİYATRO’DA BAHAR KONSERİ25 Mayıs 2016
SELÇUK RUMELİ GÖÇMENLERİ 4. GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİ'NDE BULUŞUYOR!25 Mayıs 2016
BAŞKAN BAKICI: SANATSIZ BİR TOPLUM OLMAZ20 Mayıs 2016
İşte İzmir farkı!19 Mayıs 2016
SELÇUK İLE OUREM ARTIK RESMEN KARDEŞ05 Mayıs 2016
20-21-22 Mayıs tarihlerinde Selçuk Şirince'de gerçekleşecek VarilFest etkinliğini kaçırmayın.03 Mayıs 2016
ULUSLARARASI SANATÇILAR SELÇUK'TA AĞIRLANDI24 Nisan 2016
“HAK DOSTUM HAK” SELÇUK’TA SAHNE ALIYOR21 Nisan 2016
LEYLEK FESTİVALİ’NDE İLK GÜN RENKLİ GEÇTİ19 Nisan 2016
ÇOCUKLAR TİYATRO İLE TANIŞTI24 Mart 2016
Efes Müzesinde Suluboya Sergisi20 Mart 2016
Göçmenlerden Muhteşem Gece07 Mart 2016
İzmir, tanıtım atağına kalkıyor03 Mart 2016
SELÇUK RUMELİ GÖÇMENLERİ 5. KAYNAŞMA VE DAYANIŞMA YEMEĞİNDE BULUŞUYOR 23 Şubat 2016
TİYATRO TOPLULUĞUMUZ HER HAFTA BİR MAHALLİMİZDE19 Şubat 2016
Dalış turizmi harekatı: Efes su altına inecek!12 Şubat 2016
EFES KÜLTÜR VE ARKEOLOJİ YÜRÜYÜŞÜ08 Şubat 2016
Deve Güreşleri İptal Edildi.17 Ocak 2016
YAĞMUR ALTINDA ALTIN HAVAN YARIŞMASI16 Ocak 2016
UNESCO’DAN SONRA SELÇUK’TA İLK EFES ALAN YÖNETİMİ TOPLANTISI YAPILDI29 Aralık 2015
Tarihe saygı ödülleri sahiplerine dağıtıldı25 Aralık 2015
SELÇUK, OKULLAŞMA YÖNÜNDE HIZLA İLERLİYOR25 Aralık 2015
OTOGARGARA BİR KEZ DAHA SEYİRCİ İLE BULUŞTU24 Aralık 2015
SELÇUK (EPHESUS) RUMELİ GÖÇMENLERİ İLK TOPLANTISINI YAPTI23 Aralık 2015
"34 ÜNCÜ SELÇUK EFES DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİ ÇATIM LİSTESİ...23 Aralık 2015
​Ali AKYÜZ ve Yönetimi Selçuk Rumeli Göçmenler Derneği 3.Olağan kongresini Kazandı.20 Aralık 2015
​Selçuk Kültür ve Cem Evinde Bağlama ve Bilgisayar Kursları Başlıyor.18 Aralık 2015
​MÜZİĞİN DİNLENDİRİCİ RUHU ONUN PARMAKLARINDA18 Aralık 2015
ANTİK KENTTE DİNAMİTLİ TALAN07 Aralık 2015
KIRKYAMA KURSUNA KADINLARDAN YOĞUN İLGİ01 Aralık 2015
Tolga MERT Yazdı: "ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA"01 Aralık 2015
KENT BELLEĞİNDE “KEÇE SERGİSİ”20 Ekim 2015
DEVELER BİLİMİN IŞIĞINDA GÜREŞECEK 08 Ekim 2015
​“Kesişen Zaman” törenle açılıyor07 Ekim 2015
ŞİRİNCE TİYATRO MEDRESESİNDE MONODRAMA FESTİVALİ25 Ağustos 2015
Ecdadımızın üstünde tavuklar eşiniyor20 Ağustos 2015
Selçuk Tren İstasyonunda Kitap Okuma Etkinliği Gerçekleştirildi.14 Ağustos 2015
SELÇUKLULAR EDEBİYAT FESTİVALİNDE BULUŞTU10 Ağustos 2015
Yeni Zelanda Genel Valisi Efes'i Ziayaret Etti.07 Ağustos 2015
GÜZELLER "MERYEM ANA" EVİNİ GEZDİ07 Ağustos 2015
“KADINLIK BİZDE KALSIN” SEYİRCİYLE BULUŞTU04 Ağustos 2015
ŞEFTALİ FESTİVALİ BURUK GEÇTİ03 Ağustos 2015
Efesteki Tarihi gerçek ortaya çıktı01 Ağustos 2015
KENT BELLEĞİ’NDE SOLMAYAN RENKLER30 Temmuz 2015
Dünya Miras Listesinin faydaları07 Temmuz 2015
MİSKET ANAOKULUNDAN MÜKEMMEL İKİ GÖSTERİ BİRDEN07 Temmuz 2015
UNESCO Dünya Mirası Nedir? Nasıl Girilir? Nasıl Kalınır?29 Haziran 2015
9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HUZUREVİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR19 Haziran 2015
SELÇUK'TA MUHTEŞEM GECE17 Haziran 2015
Unesco'da Efes Tanıtıldı...16 Haziran 2015
ÖZEL MİSKET ANAOKULU RESİM SERGİSİ AÇILDI27 Mayıs 2015
SELÇUK RUMELİ GÖÇMENLERİ 3.GELENEKSEL BAHAR ŞENLİĞİ'NDE BULUŞUYOR14 Mayıs 2015
Çgg Kültür Derneği Yönetimi ''2.Çamlık Sevgiyle El Ele ''Konser Etkinliği Düzenliyor12 Mayıs 2015
Selçuk'ta Anneler Günü Dört Bir Yanda Kutlandı.09 Mayıs 2015
Sanatın yas günü: Zeki Alasya'yı kaybettik08 Mayıs 2015
Bartholomeos “Bugün Burada Olmamızı Başkana Borçluyuz”07 Mayıs 2015
SELÇUK BELEDİYE TİYATROSU KURULDU06 Mayıs 2015
ARTEMİS KUTSAL YOLUNDA İLK ADIMLAR05 Mayıs 2015
“O ESER” İzmir'in, Selçuk’un Gururu Oldu27 Nisan 2015
Çağlayan Sesler Çocuk Korosundan Muhteşem Konser24 Nisan 2015
Emekliler Sendikası Selçuk Temsilcisi İbrahim Adıgüzel :22 Nisan 2015
20. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı açılıyor14 Nisan 2015
Süleyman Saidov’dan Selçuk’ta Muhteşem Konser25 Mart 2015
Selçuk Kent Belleğinde Fotoğraf Dolu Bir Gece Gerçekleşti.11 Mart 2015
Selçuk(Ephesus)Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneğinden Muhteşem Gece01 Mart 2015

VİDEOLAR
 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH