YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > YEREL

Başkan Kocaoğlu, 14 yılını anlattı: Güneş İzmir'den doğuyor artık
31 Mart 2018
Başkan Kocaoğlu, 14 yılını anlattı: Güneş İzmir'den doğuyor artık... Ankara İzmir'den feyz alsın! Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görev süresinin 14. yılında değişen İzmir fotoğrafını anlattı; hayata geçirdikleri "İzmir Modeli" için Türkiye'ye çağrıda bulundu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 14 yıllık belediye başkanlığı süresince hayata geçirdiği projeleri anlattı ve Türkiye'ye İzmir'den önemli bir çağrıda bulundu. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya, İzmir'in değişen fotoğrafına tanıta olan, toplumun farklı kesimlerinden temsilciler katıldı.

"Güneş İzmir'den doğuyor" sloganıyla gerçekleşen toplantının açılışını İzmirli ünlü sanatçı Burcu Güneş yaptı. Sanatçı büyük beğeni ile dinlenen "İzmir'de Gün Batımı" isimli şarkıyı İzmirliler için seslendirdi. Değişen İzmir'i fotoğraflarla anlatan sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 14 yıl önce "bir hayalim vardı" diyerek başladığı konuşmasında, "kalkınma problemine kafa yoran, yaşam kalitesinin yerelden geliştiğine inanan, adam kayırmacı değil herkesi kucaklayan, katılımcı, kimlikli, ahlaklı bir belediye ve tutkulu bir kent" için ayrım yapmaksızın tüm İzmir ve İzmirliler için çok çalıştıklarını söyledi.

ACIYI BAL EYLEDİK
Rahmetli Piriştina’nın herkesi sarsan vefatıyla, olağanüstü koşullarda göreve başladığı günlerde hiç bir hazırlığının bulunmadığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Planım yoktu. Projem yoktu. Kat kat büyüyen sınırlarımız ve tahminlerin çok üzerinde artan iş yükümüz, en büyük motivasyon kaynağım oldu. Beni daha çok kamçıladı, diri tuttu. Tıpkı belediyemizi koca bir silindirle ezerek dümdüz etmeyi hedefleyen 2 Mayıs ve 22 Kasım 2011 operasyonları gibi. Tıpkı Ankara’nın İzmir’e bakışı gibi... 14 yıllık Başkanlık dönemimin önemli kırılma noktalarıdır bunlar. Acıyı bal eyleyen, direncimi ve dayanıklılığımı artıran, hedefe kilitleyen, daha çok çalışmaya iten ve daha çok güç veren” dedi.

YAŞAM KALİTESİ
Bugün Türkiye’ye örnek olan “İzmir Modelinin” doğuş hikayesini de anlatan Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

“Bizim yaptığımız, belki de sadece, İzmirlilere 'birlikte başarabilmek' duygusunu hissettirmek oldu. Birlikte yürüdük, birlikte öğrendik. Birlikte çalıştık, birlikte ürettik. Birlikte direndik ve birlikte kazandık.Biz her şeyden önce 'evrensel ahlak kurallarına uyan, örnek bir belediye' olmaya çabaladık. Anahtar kelimelerimiz ise 'yaşam kalitesi'ydi. Çok uzun yıllar ötelenmiş, örselenmiş kırsal kesime pozitif ayrımcılıkla başladık işe. Gerçekten < /font>güzel işler başardık kırsalda. Süt üreticisini, çiçek üreticisini, zeytinciyi, fidancıyı, arıcıyı destekleyip onları tarlada ve pazarda birleşmeye ve sonunda marka olmayateşvik ettik. Uzun yıllar 'komünist işi' diye anti-propaganda malzemesi yapılan ve buruşturulup bir kenara atılmaya çalışılan kooperatifçiliğin aslında ne kadar önemli olduğunu, fırsat verildiğinde hangi mucizelereimza atabileceğini gösterdik cümle aleme. Aşı tutmuş ve İzmir’deki tarımsal üretim, Türkiye ortalamasının iki katından fazla büyümüştü. Türkiye 'tarımda yoksullaşmayı' konuşurken, İzmirli üretici mucizeler yaratıyordu".

TÜRKİYE’DE NEDEN UYGULANMASIN?
Konuşmasında İzmir’de köylünün ve üreticinin artık daha mutlu olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, “'Köylü milletin efendisidir' düsturu Ulu Önderimizin sözlerinde kalmıştı ya. İşte biz o sözü İzmir'de yaşattık. Üreticiye yeniden itibar sağladık. İzmir’in köylüsü artık yerinde mutlu. Daha da önemlisi, gelecekten umutlu. Peki İzmir’de bu model hayata geçebiliyor da, Türkiye’de neden uygulanmasın?Neden üreticiler evlerini, bahçelerini, tarlalarını yok pahasına satıp kente göç etmek zorunda kalsı n?Türkiye neden İzmir gibi olmasın?" diye konuştu.

ANKARA İZMİR’DEN FEYZ ALSIN!
Ülkeye sadece yerelden kalkınma ve insan odaklı kentsel dönüşümü değil; yaşam kalitesinin yerelden geliştiğini ispatlayan bir yönetim modeli sunduklarını, İzmir’e yapılan ötekileştirme ve uygulanan çifte standartların kendilerini yıldıracağına daha da kamçıladığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İstiyoruz ki, sürdürülebilirlik ve mutluluk kavramlarından giderek uzaklaşan; sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve empatiyi artık pek dikkate almayan, birbirine fazla güvenmeyen, hak ve hukuk yerine emrivakilerle yol almayı alışkanlık haline getiren benim güzel ülkem, kafasını çevirip biraz da İzmir’e baksın.. İzmir’in, İzmirlilerin lugatına da arada bir göz atsın örneğin. Hoşgörüy&u uml;, toleransı, empatiyi görsün ve öğrensin. Çatışmaların, kamplaşmaların, karpuz gibi bölünmelerin arttığı şu dönemde mutlu, umutlu, barış içinde yaşayan İzmirliler’den feyz alsın Ankara. İzmir’den yükselen sese kulak versin! Farkımızı fark etsin! Bize önyargılı bakmasın. Dışlamasın. Ötekileştirmesin. Karşımıza türlü türlü engel çıkarmasın. Omuz versin, el uzatsın. Güzel İzmir’de güzel şeyler olduğunu kabul etsin. Yerelden kalkınma başarımızı kıskanmasın; aksine gurur duysun, mutlu olsun. Demokrasiye inansın. Hoşgörülü olsun bizim gibi. “Benim partimden olmayanı yok sayarım” saplantısından kurtulsun artık. Yeni icada gerek yok! İzmir’de sonuçları test edilmiş başarılı projeleri örnek alsın. Biz de gurur duyalım, mutlu olalım; çorbada tuzumuz var diye. Gettoların olmadığı, insanların birbirine nefretle değil sevgiyle baktığı, devletine, milletine, ordusuna, bayrağına bağlı ve herkesin yaşamak için can attığı İzmir’i görsün artık Ankara! İnatlaşmasın!Kutuplaşmasın! Kucaklaşsın! Kendi partisinden olan belediyelere gözü kapalı ve sorgusuz-sualsiz dağıttığıözel idare mallarından, bir patlak lastiği bile çok gördüğü İzmir’e de hakkını versin. Bir imza için aylarca oyalamasın İzmir’e yapılan bu ötekileştirme ve uygulanan çifte standartların bizi yıldıracağını ve pes edeceğimizi de kimse düşünmesin. Aksine bu tür zorlamalar bizi daha da kamçılıyor, daha fazla motive ediyor. Örneğin iktidarın İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinde böyle bir politikası olmasaydı, biz bu kadar çok işi yapamazdık. Örneğin ben iktidar partisine mensup olsaydım, kentine merkezi hükümetten bile fazla yatırım yapan bir belediye başkanı olamazdım”.

AVUÇ İÇİNDEKİ YARA...
14 yıllık Başkanlık süresince mutluluk ve gururu bir arada hissettiği çok olay yaşadığını da söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sevinç gözyaşları döktüğüm anlar oldu. 150. yaşını kutlayan İzmir Belediyesi'ne ve İzmir gibi çok özel bir kente başkanlık etmek, zaten başlı başına çok büyük bir onur. Ama büyük acılar da çektim. Özellikle Türkiye yerel yönetimler tarihinin en büyük kumpası olduğuna inandığım İzmir Büyükşehir Belediyesi operasyonları sırasında. Dürüstlüğünden hiç bir zaman şüphe duymadığım çalışma arkadaşlarım birer birer tutuklanıp cezaevlerine gönderilirken, Genel Sekreterim tam 22 ay hapis yatarken, geride kalan eş ve çocukları, anne ve babaları çaresizlikten gözümün içine bakarken, içim kan ağlasa da bunu belli etmemem, güçlü olmam ve dimdik durmam gerekiyordu. 'Yara en çok avucunun içindeyse sana aittir' derler. Sıkarsın avucunu, canın yanar ama senden başka kimse bilmez neden acıdığını. Geriye dönüp baktığımızda, yaşadığımız o günler, sadece ben ve çalışma arkadaşlarım için değil, İzmir ve İzmirliler için de “tarihe düşülmüş önemli bir not”tur. “Bizden olanlar ve ötekiler” diye ayrıştırılmış Türkiye’nin geldiği içler acısı durumu anlatan önemli bir not. İzmirliler biliyor ki, kendilerine hizmet eden bu Belediye, kimsenin hakkını hukukunu çiğnemez. Dürüst ve çalışkandır. Rüşvet yemez. Adam kayırmalara, farklı yollardan usulsüz para toplamalara, yasaların çiğnenmesine, devletin zarara uğratılmasına asla izin vermez. Başka büyük kentlerde acımas ız rant saldırısına dönüşen yağmalara karşı kentini korumak için elinden gelenin fazlasını yapar. Hep doğrunun yanında olur. Biz de biliyoruz ki, İzmirliler bize inanır, güvenir”.

ANKARA’YA ÇAĞRI: “TÜRKİYE İZMİR GİBİ OLSUN”
Toplumdaki sevgi ve hoşgörüyü artırmanın, sağlıklı bir demokrasiye sahip olmanın, yaşam kalitesini geliştirmenin ve sürdürülebilir kalkınmanın formülünün yerelde yattığını söyleyen ve “Türkiye İzmir gibi olsun” çağrısında bulunan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin, bölgesel kalkınmanın sağlanmasında da çok büyük etkisi olacaktır.Bu nedenle, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’ndaki vesayet karşıtı tutumu tamamiyle destekliyoruz.Türkiye'deki yerel demokrasi talebini, bugün burada yeniden şekillendiriyoruz. Aslında bu bir başlangıç.İzmir’den yükselen bir ses. Ve güzel ülkeme bir çağrı: İstiyoruz ki, Türkiye "İzmir gibi" olsun. Bu çağrının, engellere ve aşırı vesayete rağmen önemli işler başaran muhalefetteki bir belediyeden gelmesielbette çok daha anlamlı. Bugün ülkemizin normal bir süreçten geçtiğini söyleyemeyiz. Kentlerdeki nüfusun önemli bir bölümü, seçmediği insanlar tarafından yönetiliyor örneğin. Oysa önümüzdeki engelleri, ancak adalet ve demokratik bir toplum taleplerinin karşılanmasıyla aşabiliriz. Biz bu unsurların tamamını kucaklayan bir yerel yönetim modelini İzmir’den geliştirmeye çalışıyoruz. Demokrat, hoşgörülü,güvenli, enerjik, dirayetli, güçlü ve inançlı, kararlı, şeffaf, adaleti her türlü değerin üzerinde tutan,tasarruf eden ve kendi göbeğini kendi kesebilen İzmir, kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın; bu düşüncesinden, bu yaşam biçiminden, bu özgürlük tutkusundan asla vazgeçmeyecektir. "İzmir duruşu"bozulmayacaktır. Bütün bunlar, modası geçecek bir zihniyet değil İzmir’in olmazsa olmazlarıdır” .

14 yılda İzmir'e, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinden daha fazla yatırım yaptıklarını ama asıl yaptıkları işin, kentin bu değerlerine sahip çıkmak ve korumak olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu, konuşmasını “Ve şimdi, Mustafa Kemal Atatürk'e, onun ilkelerine ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlılığından hiç bir zaman taviz vermeyen; kuruluş ve kurtuluşun kenti İzmir olarak, hemşehrilerimize sunduğumuz özgür ve demokratik yaşamı ve oluşturduğumuz yerelden kalkınma modelini Türkiye'ye açıyoruz. Güneş İzmir’den doğuyor artık!” diyerek tamamladı. Başkan Kocaoğlu'nun 25 dakika süren ve büyük alkış alan konuşmasının ardından İzmir'deki değişimi İzmirliler'in anlattığı röportajların yer aldığı film izlendi. Toplantının sonunda ünlü sanatçı Burca Güneş bir kez daha sahne alarak büyük beğeni toplayan "İzmir'de Günbatımı" şarkısını bir kez daha seslendirdi.

14 YILDA İZMİR'DE NE DEĞİŞTİ?

(2004 -2018)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Aziz Kocaoğlu yönetimindeki 2004-2018 döneminde hayata geçirilen yatırımlar ve projelerle birlikte kentte tarihi bir dönüşüm yaşandı. İzmir, ulaşımdan çevreye, sosyal ve sportif tesislerden sanat merkezlerine kadar güçlü bir altyapıya kavuştu. Başta tarım ve fuarcılık olmak üzere ekonominin birçok sektöründe ülke ortalamalarının üzerinde bir performansla büyüyen İzmir, artık yeni bir döneme girdi. Başkan Kocaoğlu'nun "yerelde kalkınma" hedefiyle hayata geçirdiği uygulamalar yerel yönetim literatürüne "İzmir Modeli" olarak geçti.

Bir zamanlar Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün Türkiye'nin en güçlü, Türkiye'nin en büyük yatırımcı kurumlarından biri haline geldi.

14 yılda daha yeşil bir kent, daha mavi bir körfez, yaşam kalitesi daha yüksek bir İzmir yaratıldı.

1895-1907 yılları arasında görev yapan Eşref Paşa'yı geride bırakarak, 150 yıllık İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en uzun soluklu başkanı unvanının sahibi Aziz Kocaoğlu döneminin başlıca eserleri şunlar:

14 yılda 16 kat büyüyen raylı sistem

11 km'lik metro hattıyla sınırlı raylı sistem bu dönemde 179 km'ye çıkarıldı.

Metro: Yapımları tamamlanıp hizmete açılan istasyonlarla birlikte İzmir Metrosunda toplam 17 adet istasyona ve 19 km'lik bir güzergaha ulaşıldı. Metro hattının bir ucu Ege Üniversitesi ve Evka 3'e, diğer ucu Üçkuyular'a kadar uzatıldı. Çok yakında Narlıdere ve Bucalılar da metro konforuyla buluşacak.

Banliyö hattı: Türkiye'nin en uzun banliyö hattı 2010 yılında 80 km ile hizmete girdi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen İzmir Banliyö Sistemi İZBAN hattı önce Torbalı'ya kadar uzatıldı. Ardından Tepeköy - Selçuk arasındaki 26 km’lik bölüm hizmete açıldı. İZBAN hattı Selçuk İstasyonu'nun da katılımıyla 136 km'ye erişti. İzmir Banliyö Sistemi ile entegre çalışan İZBAN hattı kuzeyde Bergama’ya kadar 52 km daha uzayacak ve 8 durak ile hizmet verecek. 

Tramvay: 2017 yılından itibaren İzmir'de tramvay devri yeniden başladı. Karşıyaka Tramvayı, Alaybey-Mavişehir arasında 8.8  kilometrelik güzergah üzerinde 14 durakla, Konak Tramvayı, F.Altay Meydanı-Halkapınar arasında 12.8 kilometrede, 19 durakla hizmet veriyor.

15 yolcu gemisi, 3 arabalı yolcu gemisi

İzmir Körfezi’nde son teknolojiyle üretilmiş hızlı ve konforlu gemilerle yolcu taşımacılığını hayata geçirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu "Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi” kapsamında özel olarak tasarlanan ve üretilen 15 adet modern yolcu gemisi hizmete girdi. Bu kapsamda üretilen 3 arabalı vapur da dahil edildiğinde, Belediye'ye ait 18 gemilik yeni filonun yaş ortalaması 1'e düştü. Böylece İzmir, Akdeniz'de toplu ulaşım hizmeti veren yerel yönetimler arasında "en genç deniz filosuna" sahip kent oldu

Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs filosu

Çevre dostu ve ekonomik, tamamen yerli teknoloji ile üretilen 20 araçlık Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs filosu seferlere başladı.

Akıllı Trafik Sistemi

Dünyanın gelişmiş büyük kentlerinde uygulanan trafik yönetim sistemi İzmir’de kuruldu. Yeni sistemle, kavşaklar ve otoparklar 10 binden fazla akıllı cihaz, 402 akıllı kavşak, 110 trafik izleme kamerası, 201 trafik ölçüm sistemi, 47 değişken mesaj sistemi, 151 kırmızı ışık ihlal sistemi, 114 park ihlal sistemi, 9 hız koridoru güzergâhı, 15 gabari kontrol sisteminin kullanılacağı ileri teknoloji ile yönetilecek.

Kente kazandırılan dev tesisler

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Türkiye'nin ilk doğal yaşam parkı 2008 yılında 425 bin metrekarelik alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırıldı. Bugün Türkiye'nin birçok kentinden binlerce ziyaretçi bu çok özel tesisi ve burada doğal ortamlarında yaşamlarını sürdüren 130 türde 1500 vahşi hayvanı görmeye geliyor.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "rant değil, halk" odaklı bir yerel yönetim anlayışıyla kentin kaynaklarını yine kentlinin yararına kullandı. Yıllarca troleybüs ve ESHOT Garajı olarak hizmet veren arazi, İzmir'e değer katan, Türkiye'nin en nitelikli sanat merkezlerinden biri; Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne dönüştü.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve Uluslararası Buz Spor Salonu

Bornova'da Aşık Veysel Rekreasyon Alanı bünyesinde Türkiye'nin en modern Buz Sporları Salonu ile 5 bin kişilik amfitiyatro kuruldu. İzmirli gençler ve çocuklar çağdaş standartlardaki salonda buz pateni, buz hokeyi gibi sporlarla tanışıyor. Şampiyon sporcular bu salonda yetişiyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası

Ranta dönüştürmek yerine İzmirlilerin hizmetine sunulan tarihi nitelikte bir yatırım daha. 2008 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası, bir çekim noktası olarak yeniden kent yaşamında yer almaya başladı.

Sosyal Yaşam Kampüsü

Büyüklüğü ve sahip olduğu özellikleriyle Türkiye'de bir ilk olan İzmir Sosyal Yaşam Kampüsü 2016 yılında hizmete alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulaması anlamında en büyük yatırımı niteliği taşıyan Buca'daki dev tesis,  65 bin m² alan üzerine kuruldu.  Sosyal Yaşam Kampusu içinde huzurevi, aşevi, spor salonu ve yüzme havuzu, çocuk ve gençlik merkezi, engelli merkezi, rehabilitasyon merkezi gibi bölümler bulunuyor.

Fuar İzmir

Türkiye'nin en nitelikli fuar kompleksi Fuar İzmir, 337 bin metrekarelik alanıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gurur abidesi, Türkiye'nin en büyüğü oldu. Fuar İzmir'in inşa edilmesi, kentin fuarcılıktaki gelişimine adeta doping etkisi yaptı. Büyükşehir Belediyesi'nin tamamen kendi kaynaklarını kullanarak 600 milyon lira maliyetle hayata geçirdiği Fuar İzmir sayesinde en önemli fuarların katılımcı sayıları katlanarak arttı. Olivtech&Ekoloji İzmir yüzde 161, Shoexpo yüzde 52, Travel Turkey yüzde 16, IF Wedding yüzde 16 artışla yüzleri güldürdü, Marble ise ziyaretçi sayısını yüzde 44 artırarak kendi rekorunu kırdı.

Bornova Doğanlar Stadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Belediyesi ile ortak gerçekleştirdiği 10 bin kişilik Doğanlar Stadı kentin bu eksiğinin giderilmesinde önemli bir rol oynadı. Bornova Stadı ev sahipliği yaptığı Göztepe'yi Süper Lig'e taşıdı.

Tire Stadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Belediyesi'nin işbirliğiyle UEFA standartlarında inşa edilen 15 bin kişilik Tire Stadı uluslararası karşılaşmalara da ev sahipliği yapabilecek. 60 milyon TL'yi bulan maliyetinin yüzde 75'i Büyükşehir Belediyesi, yüzde 25'i Tire Belediyesi tarafından karşılanan kentin yeni stadı, estetik görünümü kadar mükemmel akustiği ile de ev sahibi takımlar için önemli bir avantaj yaratacak.

28 çok amaçlı salon

Sporu ve kültürel etkinlikleri tüm kente yaymak için, çevre ilçelerde 28 adet çok amaçlı spor salonu kuruldu.

Homeros Vadisi

Gölet ve piknik alanlarıyla bezenen 7 kilometrelik Homeros Vadisi  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından  “İzmir kent tarihinin simge projesi” olarak adlandırıldı ve kısa sürede doğayla iç içe huzur bulmak ve piknik yapmak isteyen İzmirliler tarafından büyük ilgi gördü.

Yenilenen Teleferik

Kullanım ömrünü tamamladığı için kapatılan ve Avrupa standartlarında yeniden inşa edilen Balçova'daki teleferik tesisleri, İzmirlilerle 2015 yılı yaz aylarında yeniden buluştu.

7 bin km yol asfaltlandı

14 yılda uygulanan asfalt miktarı 12 milyon 124 bin ton. Bu da 7 metre genişliğinde 10 santim kalınlığında 7 bin kilometre uzunluğundaki yola tekabül ediyor.

5 bin 500 km ova yolu düzenlendi

Türkiye tarihinde ilk kez ova yollarına yatırım yaparak, tarım arazi yollarını asfalt (sathi kaplama) yaparak tozdan kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarının genişlemesiyle bu çalışmalarını tüm ilçelerde aralıksız olarak sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2004 yılında başlatılan ova yollarının düzenlenmesi projesi kapsamında bugüne kadar 27 milyon 600 bin metrekare alanı yani 5 metre genişliğinde 5 bin 520 kilometre uzunluğunda yolu asfaltlamış oldu. Büyükşehir Belediyesi, 620 milyon lira kaynak ayırdığı bu çalışmalarıyla çiftçileri kışın çamurdan, yazın tozdan kurtardı.

Doğal Yaşam Köyü Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Bademler’deki Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arazisindeki yaklaşık 315 dekar alan üzerine 4 milyon liralık yatırımla, içinde bungalov evler, üretim parselleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu bir Doğal Yaşam Köyü kurdu.

Engelli Farkındalık Merkezi

Engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştığı sıkıntıları, toplumun diğer kesimlerine hissettirmek amacıyla Türkiye’deki ilk Engelli Eğitim ve Farkındalık Merkezi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi kurdu. Merkezde şimdiye kadar 200’ü aşkın kurumdan 8 bine yakın ziyaretçi ağırlandı.

Yeni Opera Binası projesi

Karşıyaka’da Türkiye’nin opera binası olarak planlanmış ilk sanat tesisini kurma çalışmalarına başlandı. Sahneleri, servis alanları ve işlevsel mekânları ile yepyeni bir çekim merkezi olacak opera binası çağdaş bir mimariye sahip olacak.

Otoparklar

Türkiye’de yerel yönetimlerin yaptığı ilk tam otomatik katlı otopark Alsancak Otoparkı'nın yanı sıra, Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı, Atatürk Spor Salonu Önü Yeraltı Otoparkı, Bahriye Üçok Yeraltı Otoparkı, Kültürpark Yeraltı Otoparkı, Buca Kasaplar Meydanı Yer altı Otoparkı, Gaziemir Semt Garajı Otoparkı ve Alaybey Katlı Otoparkı İzmir’e kazandırıldı. Kentin farklı bölgelerine, biri tam otomatik olmak üzere 3386 araç kapasiteli 10 otopark daha kuruluyor.

İZMİR İŞTE BÖYLE DÖNÜŞÜYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hem uzlaşma hem de yerinde dönüşüm modeli Türkiye'ye örnek oluyor.

Uzundere

Türkiye’de milat olarak tanımlanan Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yüzde 100 uzlaşılan alanlarda yerinde dönüşüme başladı. İlk etap kapsamında 9 blok, 280 konut 33 işyerinin inşaatı hızla devam ediyor. Uzlaşmaların tamamlandığı 2.etabın ihalesi gerçekleşti

Örnekköy

Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı 180 bin metrekare büyüklüğündeki alan; için 1. etap yapım ihalesini gerçekleştirildi.

Kadifekale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar kurulu tarafından “Afete Maruz Bölge” ilan edilen, Kadifekale sırtlarındaki 10 mahalleyi, içine alan ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı 460 bin metrekare büyüklüğündeki alanda 2 bin 300 yapıyı boşaltarak heyelan etkisinin doğuracağı can ve mal tehlikesini önledi. İzmir’in simgesi olan Kadifekale’nin güney ve güneybatı siluetini ortaya çıkardı ve kent merkezinde “Kent Ormanı” yeşermeye başladı.

Ege Mahallesi

70 bin metrekare büyüklüğündeki bölgede "Yerinde Dönüşümü" sağlamak hedefleniyor. Alanda yaşayanların talep ve beklentilerini karşılayan, mevcut sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu gözeterek yeni yaşam alanları tasarlanan proje halk ile paylaşıldı. Bu doğrultuda başlayan uzlaşma görüşmeleri halen devam ediyor.Projenin ilk etabını gerçekleştirmek üzere hazırlıklarını tamamlandı.

Gaziemir Aktepe Emrez mahalleleri

1 milyon 220 bin metrekare büyüklüğündeki proje alanı için kentsel tasarım ve mimari çalışmalarını kapsayan ulusal çapta “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Proje yarışması” düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi eş değer ödül alan projelerden ve vatandaşlardan gelen taleplerle bir master plan çalışması ve mimari avan çalışması sürdürüyor.

Bayraklı

600 bin metrekare büyüklüğündeki alanı kapsıyor. Halkın projeden beklentileri doğrultusunda hazırlanan kentsel tasarım ve mimari projeler, halk ile paylaşıldı ve hak sahipleri ile görüşmelere başlandı. Görüşme ve sözleşme süreci alandaki iletişim merkezinde halen devam ediyor.

Ballıkuyu

Yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı 480 bin metrekare büyüklüğündeki proje alanının 1. etabı için azırlanan kentsel tasarım ve mimari projeleri hak sahipleri ve kamuoyuna tanıtıldı. Ballıkuyu İletişim Ofisi'nde görüşmelere başlandı.

Güzeltepe

Yaklaşık 210 bin metrekare büyüklüğündeki alanda durum tespitine ve proje hazırlanmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Yeni yollar ve kavşaklar”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 14 yıldır yaptığı yeni yol ve kavşaklarla mesafeler kısaldı, hayat kolaylaştı. Kent tarihinin en büyük yatırım hamlesi kapsamında, büyük kamulaştırma maliyetleri ile açılan bağlantı yolları, bulvarlar, köprülerle, karayolu alt ve üst geçitleriyle İzmir adeta yeniden inşa edildi. Asansörlü ve yürüyen merdivenli yaya üst geçitleri ile özellikle yaşlılar ve engelliler için sokağa çıkmak keyif oldu.

Bornova trafiğine çağdaş çözüm

Bornova girişinde trafiğe çağdaş çözümler yaratıldı. Projesi 32 yıldır kağıt üzerinde kalan rüya gerçekleşti; Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi 24 milyon liralık yatırımla kente kazandırıldı. Hamdi Dalan Kavşağı da Büyükşehir Belediyesi’nin 26 milyon liralık kamulaştırması sayesinde hizmete alındı. Bornova Çayı üzerinde inşa edilen karayolu köprüsüyle Yavuz Caddesi, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ne bağlandı. İzmir’in en yoğun güzergahlarından biri olan Ankara Caddesi’ne alternatif konumdaki Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ile İstanbul Yolu arasındaki bağlantı sağlandı. Hatay İnönü Caddesi ile Karabağlar Yeşillik Caddesini birbirine bağlayan ve mesafeyi 3 kilometre kısaltan Dostluk Bulvarı açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin taşıt trafiğini yeraltına alarak kente yeni bir meydan kazandırmak amac ıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde projelendirdiği alt geçit inşaatı bitirilerek trafiğe açıldı.

Buca trafiği nefes aldı

Buca trafiğine nefes aldıracak önemli bir bulvarı hizmete aldı. Yeşildere Caddesi’ni Buca’ya bağlayan bulvara İzmirli ünlü ozan Homeros’un adı verildi. Homeros Bulvarı’nı oluşturmak için 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapıldı. Homeros Bulvarı, 18 milyon 395 bin TL yapım, çevre düzenlemesi, asfalt ve 17.7 milyon TL kamulaştırma olmak üzere toplam 36 milyon TL’ye mal edildi.  Buca’yı Otogar’a bağlayacak “ekspres” güzergahın ilk etabında Homeros Bulvarı’nı hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan 7 kilometrelik bölüm için de çalışmalara başladı.

İzmir’in en uzun tüneli

Homeros Bulvarı'nı Otogar’a kadar uzatan ve Buca ile Bornova arasında kalan bölümü “derin tünelle” geçecek 183 milyon liralık proje için yapım çalışmaları sürüyor.

Yüzülebilir Körfez” hedefi artık çok yakın

Temizlenme süreci sudaki oksijeni artırınca, Körfez'in eski sakinleri de evlerine döndü. Deniz altındaki yaşamı tespit etmek amacıyla çekilen sualtı fotoğraflarında çok sayıda denizyıldızı, denizatı, karides ve balıkların görünmesi İzmirliler’in yüzünü güldürdü.

İzmir Körfezi’nin kurtarılması için “Büyük Körfez Projesi” hazırlandı.

İzmir’in plajları “Mavi bayraklı”

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, Türkiye’deki mavi bayraklı plajlara 2017 yılında 10 yeni plaj daha eklerken, bu 10 plajın 4’ü İzmir’de yer aldı. Kentteki “mavi bayraklı” plaj sayısı, 12 yılda yüzde 120 artarak 51’e yükseldi. Bu artışta en büyük rolü, Büyükşehir Belediyesi’nin peş peşe hayata geçirdiği ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri oynadı.

Türkiye’nin arıtma lideri

TÜİK’in verilerine göre İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla uzun yıllardır Türkiye liderliğini koruyor. Avrupa Birliği standartlarında 21 arıtma tesisiyle en fazla ileri biyolojik atık su arıtma tesisine sahip olan İzmir, kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ve AB standartlarında arıtma oranı ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. İzmir ayrıca atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen 581 belediye içinde evsel atık suyunu “yüzde 100 oranında artıran” tek kent oldu.

100 milyon liranın üzerinde yatırımla 14 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi hizmete alındı. Urla Yüksek Teknoloji Biyolojik Arıtma Tesisi açıldı. Urla, Bayındır, Menemen, Aliağa, Torbalı, Kemalpaşa, Seferihisar, Ayrancılar –Yazıbaşı, Özdere, Doğanbey-Ürkmez, Yeni Foça, Bayındır Hasköy, Menemen Türkelli, Tire ileri biyolojilik arıtma tesisleriyle Gediz, Nif, Bakırçay, Yarımada ve Küçük Menderes havzaları kirlilikten kurtarıldı. Toplam 66 arıtma tesisi ile temizlik harekatı sürüyor.

Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi

2014 yılında 71 milyon liralık yatırımla hizmete giren Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi Çamur Çürütme ve Kurutma ünitelerinde biyogaz üretiliyor. Çamur kurutma işleminde doğalgaz yerine bu biyogaz kullanılıyor.

İzmir kıyıları bir başka güzel

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in bir amfitiyatro Körfez’in bir sahne gibi düşünüldüğü tasarım çalışmasıyla kıyılar yepyeni bir siluete büründü. Mavişehir’den İnciraltı Kent Ormanı’na kadar uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin bütünüyle tasarlandığı proje kapsamında Pasaport sahili, Konak Pier - Karataş ve Üçkuyular - Göztepe İskele arası ile Bostanlı Deresi ile çevresi ve Bayraklı 1. Etap çalışmaları tamamlandı. Sahilevleri ve Foça'daki düzenleme çalışmaları ile de İzmir kıyıları yepyeni bir görünüme kavuştu. Bostanlı 2. etap kıyı düzenleme çalışmaları kapsamında 110 bin metrekare alanda düzenleme çalışmaları devam ediyor. Bayraklı 2. etap çalışmalarında Şelale Deresi ile Adnan Kahveci Kavşağı arasındaki 70 bin met rekarelik alanı büyük oranda tamamlandı.

 

 • Mithatpaşa Karayolu Altgeçidi üstündeki 67 bin 500 metrekarelik alan büyük bir kent meydanına dönüştürülecek. Böylece kentlilerin denize kesintisiz bir şekilde ulaşmasına olanak sağlanacak. 

 

 • 18 Ocak 2014 tarihinde hizmete alınan kent bisiklet sistemi BİSİM’de “1,3 milyon kullanım” sınırına ulaşıldı. Sahilevleri ile Mavişehir arasındaki 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca oluşturulan bisiklet yollarıyla giderek yaygınlaşan BİSİM, 34 istasyon, 735 park yeri ve 500 bisikletle kısa süre içinde İzmirlilerin yaşamında çok şeyi değiştirdi.

Sosyal belediyeciliğin kalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği proje ve uygulamalarla sosyal belediyeciliğin en başarılı örneklerini sunuyor. Sosyal projeler, halka açık sanat etkinlikleri, istihdama yönelik eğitim hizmetleriyle İzmirlilerin yaşamını güzelleştiriyor.

Süt Kuzusu Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesi ile üretici kooperatifinden alım yapıyor, her gün onlarca ekiple, yüzlerce mahallede süt dağıtıyor. 1-5 yaşları arasındaki miniklerin evlerine ücretsiz süt götürülüyor. İzmir’de 131 bin 500 çocuk düzenli süt içiyor. Proje ile

bugüne kadar 55 milyon litre süt dağıtıldı.

Meslek Fabrikası ve FAbLAb

İzmir Büyükşehir Belediyesi, işsizliği azaltmak ve rekabet gücüne katkı sağlamak amacıyla Meslek Fabrikası kurdu. Proje ve fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimci ve tasarımcılar için de Fabrikasyon Laboratuvarı açtı. 

Kent Ekmek

Ekonomik olanakları sınırlı ailelere destek amacı ile kurduğumuz ‘Kent Ekmek Fabrikası’ her

gün on binlerce ailenin sofrasına ucuz, katkısız ve hijyenik ekmek götürüyor.

Eşrefpaşa Hastanesi

İleri teknoloji ile donatılmış tam teşekküllü bir sağlık kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi ile toplumun her kesimine kaliteli sağlık hizmeti sunuluyor.

Ayrıca Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, Alzheimer ve Demans ile Mücadele Merkezi, Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi gibi oluşumlarla kentlilerin yaşam kalitesi yükseltiliyor. İhtiyaç sahibi hastalara evde bakım hizmeti veriliyor.

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi

İzmir'de dayanışma  kültürünün ve gönüllü çalışmanın en güzel örneklerinden biri sergileniyor. Üniversiteli  ve üniversite mezunu gençler, dezavantajlı bölgelerde yaşayan kentsel ve sosyal olanakları kısıtlı 4.5.6.7. sınıf öğrencisi çocuklara sosyal destek vermek için bu örnek projede görev alıyor. 10 yıldır devam eden projeden şimdiye dek 18 bin abla, ağabey, kardeş yararlandı.

Kardeş Aile Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentli aileler ile İzmir’e göçle gelen ve kent hayatına yabancılık çeken aileleri bir araya getirdi. Karşılıklı kardeşlik bağları örüldü.

Gençlerle Yaş Alanlar Kulübü

Gençlerle Yaş Alanlar Kulübü Projesi ile sosyal desteğe ihtiyaç duyan 60 yaş üstü İzmirliler gönüllü gençlerle buluşturuluyor.

Tarihi kazılara destek

Tarihi zenginliklerimizi gün ışığına kavuşturacak kazı çalışmalarına verilen destek 5 milyon liraya ulaştı.

İzmir gelişti, ekonomisi güçlendi

 

 • 2004 yılında hizmet sınırları 9 ilçe belediyesinden oluşan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugün 30 ilçe ile birlikte tüm il sınırlarını kapsayan bir hizmet alanına ulaştı.

 • Bünyesinde tarım daire başkanlığı kurarak Türkiye'de bir ilke imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, “yerelde kalkınma” hedefinin temel taşı olarak gördüğü tarımın desteklenmesi konusunda örnek çalışmalara imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerden sözleşmeli üretimle yapılan alımlar için 316 milyon TL, üretici birliklerinden yapılan alımlar için 19 milyon TL, üreticiye doğrudan destekler kapsamında 1 milyon TL, üretici kooperatiflerine destekler çerçevesinde 1 milyon 900 bin TL, ziraat odalarına ise 3 milyon 320 bin TL ödeme yaptı.

 • İzmir, araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü tarafından 2012 yılında “Dünyanın ekonomisi en hızlı büyüyen 4. kenti”, 2014 yılında ise 2. kenti seçildi.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi Londra’da bulunan ve belediyeler ile başkanların projelerini değerlendiren City Mayors Foundation tarafından Aralık 2012’de “Ayın Başkanı” seçildi. Aziz Kocaoğlu, bu unvanı alan ilk Türk belediye başkanı oldu.

 • 14 yılda, İzmir Büyükşehir Belediyesi yatırım harcamalarını 27 kat artırdı; 15 milyar liranın üzerine çıktı.

 • Geçmişten gelen borçlar, vadesinden 6 ay önce ödendi; İzmir’in Haziran 2012 itibariyle Hazine’ye borcu kalmadı.

 • Bir zamanlar Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün Türkiye'nin en güçlü, öz kaynaklarıyla Türkiye'nin en büyük yatırımcı kurumlarından biri haline geldi.

 • Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılındaki kişi başına düşen yatırımı 32 TL iken bu rakam 2017 yılında 21 kat artarak 675 TL’ye çıktı.

 

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Fitch Ratings’ten aldığı notu 9 basamak artırarak en yüksek not olan AAA (tur), Moody’s’den aldığı notu ise 17 basamak artırarak Aaa.tr seviyesine çıkardı.

 • Son 14 yıla bakıldığında İzmir Büyükşehir Belediyesi net bütçesi 7,8 kat artarken borcu yalnızca 1,2 kat arttı. 2004 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu, bütçesinin % 297’siyken 2017 yılına gelindiğinde % 44 kadar düşük bir orana indi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Avrupa Konseyi tarafından “Şeref Plaketi” ile ödüllendirildi.

 • Birleşmiş Milletler Çevre Programı Akdeniz Eylem Planı kapsamında verilen ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülünü İzmir kazandı.

 • İzmir, Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile ünlü İngiliz dergisi The Economist’in Londra’da düzenlediği Bağımsız Kentler Konferansı’nın (Cities Unbound) onur konuğu oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Financial Times dergisine verdiği röportajda İzmir’in başarılı ekonomi modelini anlattı.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi Londra’da bulunan ve belediyeler ile başkanların projelerini değerlendiren City Mayors Foundation tarafından Aralık 2012’de “Ayın Başkanı” seçildi. Aziz Kocaoğlu, bu unvanı alan ilk Türk belediye başkanı oldu.

"Yeşil seferberlik"

Dev rekreasyon alanları, kent ormanları, parklar kuran Büyükşehir Belediyesi, büyük küçük her alanı, taş ocaklarını bile değerlendirdi, 1 milyon 700 bin ağaç, 60 milyondan fazla bitki toprakla buluştu. Bakımı yapılan yeşil alan miktarı 15.4 milyon metrekareye ulaştı.

İnciraltı, Sasalı, Buca Portakal Vadisi'nde Türkiye'nin en önemli kent ormanları oluşturuldu. Kadifekale'deki heyelan alanında 46 hektar alanda 2241 yapı yıkıldı, yerine erguvan, fıstık çamı, mavi servi gibi ağaçlardan oluşan yemyeşil bir kent ormanı kuruldu.

Yeni yaşam alanları geliyor

Karşıyaka Mavişehir Halk Park, Muzaffer İzgü Parkı, Bornova Macera İzmir ve Bayraklı 2. etap kıyı çalışmaları tamamlanmak üzere..

Kuş Cenneti’ne 20 kilometre doğal yol

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kuş Cenneti’nin 20 kilometrelik doğal yolunu “tamamen doğal” malzemelerle yeniledi. Bisiklet ve yürüyüş parkuru olarak planlanan yolların yanı sıra, alanda yine doğal malzemelerde yeni balıkçı barınakları yapıldı.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL Haberleri

Başlık Tarih
 
GENÇLERE PSİKODRAMA EĞİTİMİ14 Aralık 2018
Anestezi sırasında oksijen yerine azot gazı verildiği iddiası üzerine soruşturma açıldı13 Aralık 2018
İzmir'deki hurda araçlar kaldırılacak12 Aralık 2018
'Antik kanal' ile Efes'te hedef 10 milyon turist!12 Aralık 2018
İzmir için kendini yak derlerse yakarım!11 Aralık 2018
SELÇUK’UN YARDIM ELİ UZANMAYA DEVAM EDECEK11 Aralık 2018
MÜLTECİLERE SELÇUK ESNAFTANDAN DESTEK11 Aralık 2018
DAĞ ZİRVESİNDE GİZEMLİ BULUNTULAR10 Aralık 2018
Meteoroloji Ege Bölgesi için uyardı10 Aralık 2018
SİVİL HAVACILIK GÜNÜ SELÇUK’TA KUTLANDI09 Aralık 2018
SELÇUK BİR KEZ DAHA TRAVEL TURKEY’DE YERİNİ ALDI07 Aralık 2018
SELÇUK’TA ÖDÜLLÜ TAVLA TURNUVASI BAŞLIYOR06 Aralık 2018
GÜMÜŞ DAĞINDA DOĞA SAHİPSİZ06 Aralık 2018
Selçuk'ta Bakkal dükkanında korkunç infaz06 Aralık 2018
Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı Canlı Yayında Açıklamalarda Bulundu05 Aralık 2018
Dilek havuzlu o kilise artık devletin!03 Aralık 2018
Selçuk ve Bergamayı Birbirine Bağlayacak02 Aralık 2018
ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR30 Kasım 2018
BAŞKAN BAKICI HALK TOPLANTISINDA VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ30 Kasım 2018
Adalet Ve Kalkınma Partisi İzmir Adayı Nihat Zeybekçi27 Kasım 2018
SELÇUK YENİ BİR SOKAK KAZANDI26 Kasım 2018
Selçuk’ta olta balıkçılığı turnuvası düzenlendi26 Kasım 2018
ŞİRİNCE’DE YOLLARA DOKUNUŞ21 Kasım 2018
Polat: Belevi Gölü'ne kıymayın20 Kasım 2018
İYİ Parti'den Kocaoğlu'na övgü: Kadirşinas ağabeyimiz15 Kasım 2018
SELÇUK GARAJINDA SONA GELİNİYOR15 Kasım 2018
Selçuk orman kampına kavuşacak15 Kasım 2018
Belevi Gölü'ne yakın alana taş ocağı izni verildi14 Kasım 2018
Başkan Bakıcı’dan Selçuklular’a doğal gaz çağrısı14 Kasım 2018
Şirince’de Yangın Tatbikatı13 Kasım 2018
YOL VE PARK ÇALIŞMALARI TAMAMLANIYOR13 Kasım 2018
Selçuk Alevi Kültür Derneğinin Olağan Genel kurulu yapıldı12 Kasım 2018
Kuşadası'nda kruvaziyer bereketi11 Kasım 2018
Başkan Kocaoğlu’ndan 2019 yorumu: Seçim çantada keklik değil!09 Kasım 2018
SELÇUKLU ÖĞRENCİLERDEN LÖSEMİ İLE İLGİLİ ANLAMLI ETKİNLİK09 Kasım 2018
CHP Selçuk Aday Adayı Filiz Ceritoğlu Sengel'den STK'lara ziyaret06 Kasım 2018
Amigurumi ve Keçe kursları açılacak06 Kasım 2018
BELEVİ SOSYAL TESİSİ AÇILDI06 Kasım 2018
"Arkadaşım Ben Geldim" adlı oyunun ilk gösterimi Belevi Mahallesi'nde06 Kasım 2018
ŞEHİT BABASI TAŞDEMİR İSABEY CAMİİ’NDE OĞLUNU ANDI04 Kasım 2018
BAŞKAN BAKICI YEREL YÖNETİM SEMPOZYUMUNDA DEPPO EFES’İ ANLATTI04 Kasım 2018
Selçuk'ta Yangınların Önlenmesi için İmza Kampanyası düzenledi.01 Kasım 2018
14 MAYIS MAHALLESİNE KADIN ADAY01 Kasım 2018
MEHMET KUZU BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAY ADAYI01 Kasım 2018
AK Partili Şengül'den sürpriz çıkış: Büyükşehir için göreve hazırım!31 Ekim 2018
Selçuk’ta Cumhuriyet Coşkusu Fener Alayı ve konserle devam etti30 Ekim 2018
Kuşadası'nda Hayatını Kaybedenler ile ilgili Son Gelişme30 Ekim 2018
Büyükelçiler, Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'ni gezdi22 Ekim 2018
SELENDER’den DUYURU21 Ekim 2018
CHP'de Adaylık Süreleri Uzatıldı.19 Ekim 2018
LEVENT GÖRÜR ADAYLIK YOLUNDA ADIM ATTI19 Ekim 2018
İklim değişikliği Efes'i tehdit ediyor18 Ekim 2018
VEDA TURUNUN İKİNCİ DURAĞI SELÇUK17 Ekim 2018
Kocaoğlu: "BU BİR BAYRAK YARIŞI"16 Ekim 2018
EFES TİYATRO FESTİVALİ’NDE SELÇUK’UN KÜLTÜREL TARİHİNE YOLCULUK11 Ekim 2018
SÜMER BÜYÜKTOSUN FESTİVALLERİ ANLATACAK09 Ekim 2018
Kocaoğlu'ndan Flaş Açıklamalar.08 Ekim 2018
Göçmenler Derneğinin Aşure Gününe Büyük İlgi06 Ekim 2018
Selçuk'ta intihar girişimi06 Ekim 2018
Selçuk'ta Uyuşturucu Operasyonu04 Ekim 2018
İYİ TARIM UYGULAMALARI SELÇUK’TA GELİŞİYOR04 Ekim 2018
Başkanlardan flaş Açıklamalar Geliyor. "Aday Değilim"04 Ekim 2018
Aziz Kocaoğlu "Hep aday mı Olacağım"01 Ekim 2018
Aziz Kocaoğlu Kararını Açıkladı.01 Ekim 2018
Doğalgaza Zam.01 Ekim 2018
Kasırga, Yağmur, çamur demeden Selçuk’ta hırsızlar çalmaya devam ediyor.30 Eylül 2018
2019’DA AK PARTİ SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI ADAYIYIM28 Eylül 2018
OKULUMA GERİ DÖNERİM27 Eylül 2018
Meteorolojiden Kritik Açıklama27 Eylül 2018
Türkiye tarihinde bir ilk! Kasırga geliyor! Ege Bölgesi büyük tehlike altında...27 Eylül 2018
Selçuk'ta Tarihi Eser Operasyonu26 Eylül 2018
İLGİSİZLİK TEPKİ TOPLUYOR26 Eylül 2018
İzmir'e uyarı üstüne uyarı! Hava nasıl olacak?25 Eylül 2018
YİKOB’TAN ŞEHİR İÇİ HAMLESİ23 Eylül 2018
TRAFİKTE WHATSAPP DÖNEMİ22 Eylül 2018
ONLAR ÇALIŞACAK; BİZ DESTEKLEYECEĞİZ21 Eylül 2018
GAZİLER GÜNÜ SELÇUK’TA KUTLANDI20 Eylül 2018
ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP’TE ANLAMLI GÜN19 Eylül 2018
Kocaoğlu AK Partili başkanlarla buluştu17 Eylül 2018
Gökçealan Üzüm Festivali gerçekleşti17 Eylül 2018
HEM TARİH HEM ÇEVRE TEMİZLİĞİ17 Eylül 2018
Başkan Kocaoğlu'ndan kalkınma mesajı:1400 belediyeden farkımız...17 Eylül 2018
Kocaoğlu Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu.... İşte o röportaj15 Eylül 2018
MUHTEŞEM FESTİVAL KURTALAN EKSPRES İLE SONA ERDİ10 Eylül 2018
SELÇUK 8 EYLÜL SEVİNCİNİ PAMELA VE ÜMİT BESEN ŞARKILARIYLA YAŞADI09 Eylül 2018
EFESE GİRİŞ 60 TL OLDU09 Eylül 2018
SELÇUK’UN KURTULUŞUNUN 96. YILI TÖRENLE KUTLANDI08 Eylül 2018
SELÇUK EFES FESTİVALİ LEZZETLE, MÜZİKLE DEVAM EDİYOR07 Eylül 2018
BAŞTERZİ’DEN BÜYÜKTOSUN’A VEFA ZİYARETİ06 Eylül 2018
CENGİZ BAYKAL KARELERİ FESTİVALE DAMGASINI VURDU06 Eylül 2018
SELÇUK EFES FESTİVALİ RENKLİ VE EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI05 Eylül 2018
Selçuk’un yeni kaymakamı belli oldu03 Eylül 2018
Zafer coşkusu İstasyon Meydanı’nı sardı31 Ağustos 2018
ÇİNLİ SANATÇILAR EFES VE ŞİRİNCE’YE HAYRAN KALDI31 Ağustos 2018
BÜYÜK ZAFER SELÇUK’TA KUTLANDI30 Ağustos 2018
49. Selçuk Efes Festivali 4- 9 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor.29 Ağustos 2018
SELÇUKLULAR ZAFER BAYRAMI’NI ÖZEL BİR PROGRAM İLE KUTLAYACAK28 Ağustos 2018
ARTIK DENİZE DE AKAMIYOR!27 Ağustos 2018
İzmir'de internet devrimi: Milyonlarca kişi...26 Ağustos 2018
Selçuk İZBAN treni raydan çıktı, faciadan dönüldü26 Ağustos 2018
BAŞKAN BAKICI KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI21 Ağustos 2018
İzmir Büyükşehir'den ulaşımda ''Tükenmez kart'' dönemi21 Ağustos 2018
Meryem Ana Evi'nde Ayin17 Ağustos 2018
Antik Kent Sahipsiz Kedilere Yuva Oldu14 Ağustos 2018
Kuşadası'nda 9 kişi böyle can verdi09 Ağustos 2018
​Selçuk imar planı Meclisten Geçti.09 Ağustos 2018
Karaciğer Nakli Olan Selçuklu Genç Kadına Annelik Sürprizi07 Ağustos 2018
1'e 4 verdi07 Ağustos 2018
Darısı Küçük Menderes'in Başına!07 Ağustos 2018
ENGELSİZ KAMP PAMUCAK’TA BAŞLADI07 Ağustos 2018
BAŞKAN BAKICI ZABITALARLA BİRARAYA GELDİ06 Ağustos 2018
Efes 8500 yıllık yolculuğa çıkarıyor04 Ağustos 2018
Kuşadası'nda odunla köpeği döverek bu hale getirdiler04 Ağustos 2018
ERİŞİLEBİLİR KENT TOPLANTISI YAPILDI03 Ağustos 2018
ŞİRİNCE'DE ZEMİNE DÖŞELİ MEZAR TAŞI SÖKÜLDÜ03 Ağustos 2018
KİREÇCİLİ YOLLARI YAPILIYOR02 Ağustos 2018
SELÇUK’UN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ KİM OLDU?02 Ağustos 2018
EFES KAZILARI BAŞLADI02 Ağustos 2018
İzmir Selçuk'ta trafik kazası : Kamyon, traktör ve motosikletli zincirleme kaza01 Ağustos 2018
EĞLENEREK İNGİLİZCE ÖĞRENDİLER01 Ağustos 2018
DERE YATAĞI HUZUR KAÇIRIYOR31 Temmuz 2018
Kuşadası'nda turist otobüsüne molotoflu saldırı!30 Temmuz 2018
Her zaman esnafımızın yanındayız27 Temmuz 2018
Kuşadası'ndaki Deprem Selçuk ve İzmir dede Hissedildi.26 Temmuz 2018
BASIN BAYRAMINI SADECE “O İSİMLER” KUTLADI25 Temmuz 2018
BELEVİ’DE ŞEFTALİ ŞENLİĞİ DÜZENLENİYOR25 Temmuz 2018
Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı Basın Bayramını Kutladı24 Temmuz 2018
LOKOMOTİF SELÇUK’TAN GİTMEYECEK24 Temmuz 2018
BELEVİ GİŞELERİNDE KAZA23 Temmuz 2018
Yeni haftada Selçuk'ta hava nasıl olacak?23 Temmuz 2018
'Kıyamet Köyü' Şöhretinin Zirvesine Ulaştı22 Temmuz 2018
Hedef koydu: 597 22 Temmuz 2018
Kocaoğlu: Köye mahalle demekle iş bitmiyor20 Temmuz 2018
SELÇUKLULAR DEMOKRASİ NÖBETİ İÇİN İSTASYON MEYDANI’NDA BULUŞTU16 Temmuz 2018
Selçuk-Torbalı yolunda makilik alanda meydana gelen yangın sonrası küller Kuşadası'na yağdı.15 Temmuz 2018
İzmir Selçuk'ta seyir halindeyken bir anda alev aldı!15 Temmuz 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA 15 TEMMUZ KONFERANSI13 Temmuz 2018
İzmir Barosu: İdam ve hadım cezası çözüm değil12 Temmuz 2018
Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde Kaza 11 Temmuz 2018
SELÇUKLULAR DEMOKRASİ NÖBETİ İÇİN İSTASYON MEYDANI’NDA BULUŞACAK11 Temmuz 2018
ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE10 Temmuz 2018
İzmir'de bir kavurucu hafta daha!09 Temmuz 2018
Aranan şirketin üst düzey isimlerinden iki kişi Selçuk'ta Yakalandı.09 Temmuz 2018
İMAR BARIŞI OFİSİ’NE YOĞUN İLGİ05 Temmuz 2018
Torbalı ve Ayrancılar–Yazıbaşı arıtmaları büyüyor05 Temmuz 2018
Ege'ye sıcak uyarı! O saatlere dikkat03 Temmuz 2018
Disk Emekli Sen Selçuk Temsilciliği Emekliler Günü Basın Açıklaması02 Temmuz 2018
HAMAM NE ZAMAN AÇILIYOR?02 Temmuz 2018
SELÇUK BELEDİYESİ YAZLIK DÜĞÜN SALONU AÇILDI02 Temmuz 2018
Selçuk ve Kuşadası 'Dünya Hava Oyunları' incelemesi27 Haziran 2018
Kuvvetli yağış geliyor: İzmir için kırmızı alarm!26 Haziran 2018
Selçuk'ta Seçim Sonuçları25 Haziran 2018
EFES’TE KAZILAR BAŞLIYOR MU?22 Haziran 2018
İZBAN'dan yaza özel Selçuk tarifesi22 Haziran 2018
Kocaoğlu: ""Kaliteli gençleri siyasete sokmalıyız".22 Haziran 2018
Torbalı'ya şehit ateşi düştü19 Haziran 2018
Bunun adı "İzmir mucizesi"18 Haziran 2018
Kuşadası'nda Bayram Yoğunluğu Devam Ediyor17 Haziran 2018
SELÇUK’TA RESMİ BAYRAMLAŞMA14 Haziran 2018
Başkan Kocaoğlu: 14 yılda kimse önümüzde duramadı!14 Haziran 2018
SELÇUK’TA RAMAZAN EĞLENCELERİ SONA ERDİ14 Haziran 2018
SELÇUK BELEDİYESİ’NDE İMAR BARIŞI OFİSİ AÇILACAK13 Haziran 2018
İzmir’de sıcaklara mola: Bayramda yağmur var!13 Haziran 2018
Kuşadası'ndaki kanlı saldırı... Bakanlık'tan ailelere 'parayı iade edin' davası!13 Haziran 2018
Bayramda ulaşım yüzde 50 indirimli12 Haziran 2018
İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA RAMAZAN PAKETİ11 Haziran 2018
Kocaoğlu’ndan iktidara salvo: Sizin göz bebeğiniz olmak istemiyoruz!10 Haziran 2018
SELÇUKLULAR KADİR GECESİ’NDE İSABEY CAMİ’NDE BULUŞACAK08 Haziran 2018
YAZLIK DÜĞÜN SALONU 22 HAZİRAN’DA AÇILIYOR06 Haziran 2018
DAHA TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVRE İÇİN05 Haziran 2018
NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN02 Haziran 2018
İFTAR SOFRASI İSABEY’DE KURULDU02 Haziran 2018
Ayşe Semra Kadaifçioğlu Yazdı:"Tek kişilik bir ordu Şükrü Özkaynak"02 Haziran 2018
SELÇUK’TA ARAZİ YOLLARI YAPILDI31 Mayıs 2018
Eski ramazanları aratmadı31 Mayıs 2018
SELÇUK BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN RAMAZAN DENETİMİ30 Mayıs 2018
Yasa çıktı: İzmir'de toplu taşıma tek çatıda toplanıyor!30 Mayıs 2018
İZSU faturalarda yeniliğe gitti28 Mayıs 2018
Kışlalı Parkı’na muhteşem açılış28 Mayıs 2018
Selçuklu Gazilerden Aziz Kocaoğlu'na Atatürk Portresi25 Mayıs 2018
SELÇUKLU GENÇLERDEN TARİHİ PROJE25 Mayıs 2018
Meteorolojiden sağanak uyarısı25 Mayıs 2018
Efes Antik Kenti'nin ziyaretçi sayısı 412 bini aştı24 Mayıs 2018
SELÇUK’TA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR23 Mayıs 2018
Selçuk’ta Ramazan dolu dolu geçecek17 Mayıs 2018
EĞLENİRKEN EĞLENDİRDİLER16 Mayıs 2018
Meclis sonrası Kordon'da yürüyüş: Başkan Kocaoğlu'ndan tavla keyfi16 Mayıs 2018
ÇİFTÇİLER VE İHRACATÇILAR DEPPO EFES’TE BİR ARAYA GELDİ16 Mayıs 2018
Kudüs'le İlgili Uluslararası Hukuk Kuralları Derhal Yerine Getirilmelidir15 Mayıs 2018
Başkan Kocaoğlu Selçuk'ta Anneler Gününü Kutladı13 Mayıs 2018
Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu Açılışını Aziz Kocaoğlu Yaptı.12 Mayıs 2018
ORTODOKSLARIN ÖNEMLİ GÜNÜNDE SELÇUK TİCARET ODASI DOSTLUK YEMEĞİ VERDİ11 Mayıs 2018
Yazlık düğün salonu 1 Haziran tarihinden itibaren hizmete açılacak11 Mayıs 2018
Özel öğrencilerin sergisi açıldı.11 Mayıs 2018
Başkan Kocaoğlu’na 24 Haziran görevi!10 Mayıs 2018
SELÇUK’UN SOKAKLARI TEMİZLENİYOR10 Mayıs 2018
İzmir İskenderiye Patriği Selçuk Efes'te Ayin Yönetti08 Mayıs 2018
Aziz Kocaoğlu Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonunu Açacak.08 Mayıs 2018
Sel, Selçuk'u da vurdu. Hayko Cepkin'in işlettiği mekan da zarar gördü07 Mayıs 2018
Kocaoğlu: İzmir’deki yaşam Gavursa yapacak bir şey yok07 Mayıs 2018
HIDIRELLEZ ATEŞİ SELÇUK’TA DA YANDI07 Mayıs 2018
SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ03 Mayıs 2018
Motofest Bugün Pamucak'ta Başlıyor03 Mayıs 2018
SELÇUK BELEDİYE İŞÇİLERİ 1 MAYIS’I KADRO VE SENDİKA SEVİNCİ İLE KUTLADI02 Mayıs 2018
İzmir'de emeğin bayramı02 Mayıs 2018
SANAYİ GÜZELLEŞTİRME PROJESİ BİTİYOR27 Nisan 2018
"Niyet ettik çiftçiyi kalkındırmaya"27 Nisan 2018
"Mahalle tiyatroları" geliyor27 Nisan 2018
Selçuk Pamucak Kavşağında kaza: 25 yaralı!26 Nisan 2018
SOSYAL MARKET ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR25 Nisan 2018
23 NİSAN COŞKUSU SELÇUK’U SARDI23 Nisan 2018
BAŞKAN BAKICI SELÇUK’UN TURİZMİNİ ANLATTI23 Nisan 2018
Çocuklar eğlenceye doyacak20 Nisan 2018
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SENATOSU SELÇUK’TA19 Nisan 2018
Kocaoğlu'ndan CHP'nin kaybettiği '8 ilçe' için sert açıklama19 Nisan 2018
SELÇUK’TA İSTİHDAM BULUŞMASI VE KARİYER GÜNLERİ18 Nisan 2018
SOSYAL MARKET ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK18 Nisan 2018
İzmir'de feci kaza: Tren arabayı biçti!18 Nisan 2018
İzmir'de acil çağrılar için tek numaraya geçiliyor17 Nisan 2018
2 oğlu ve eşi tarafından acımasızca öldürüldüğü ortaya çıktı17 Nisan 2018
Selçuk'ta kas erimesi hastalığı olan anne ile kızının çaresiz bekleyişi13 Nisan 2018
YARIŞACAK VARSA, ÇIKARSIN RAKAMLARI12 Nisan 2018
SOKAKTA YAŞAYAN CANLARIMIZ!..09 Nisan 2018
SELÇUKLU YEREL SANATÇI DEVRAN'DAN İDDİALI KLİP ÇALIŞMASI05 Nisan 2018
İSKEÇELİ TÜRKLER’ DEN BAŞKAN BAKICI’YA ZİYARET04 Nisan 2018
İNPINAR YAYLASI’NDA YÖRÜK ŞENLİĞİ02 Nisan 2018
Selçuk'ta 1700 yıllık lahiti satmak isteyen hırsızlar yakalandı30 Mart 2018
Disk/Tüm Emekliler Sendikası Selçuk Temsilciğinin Genel Kurulu Pazar Günü Yapılacak27 Mart 2018
SELÇUK’UN 100 YILLIK ENERJİSİ GARANTİ ALTINDA27 Mart 2018
MFÖ'den Muhteşem Konser26 Mart 2018
Selçuk’ta Segaş Mağdurları Eylemi25 Mart 2018
Toz bulutu geliyor! NASA uydusu böyle görüntüledi23 Mart 2018
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan yerel seçim mesajı: Aday sevilen biriyse…22 Mart 2018
Selçuk Belediyesinden Kamu Oyuna Duyurulur.21 Mart 2018
Atatürk Anıtı önüne kurulan çadıra tepki Geldi.21 Mart 2018
HUZUREVİ SAKİNLERİNDEN RESİM VE AHŞAP FİGÜRLER SERGİSİ20 Mart 2018
İzmir'de terör operasyonu Selçuk'tada Gözaltılar var.20 Mart 2018
İzmir, 2018 turizmi için iddialı!20 Mart 2018
İzmir'e şehit ateşi düştü!20 Mart 2018
TOKİ Projesi’nin Selçuk’ta hayata geçmesi yolunda önemli bir adım atıldı.19 Mart 2018
Selçuk istasyonu Nisan’da açılıyor15 Mart 2018
İZBAN’DA ORTAK KAZIĞI14 Mart 2018
İl Jandarma Komutanlığı ,Selçuk, Menemen, Aliağa, Seferihisar'da Operasyon Düzenledi.09 Mart 2018
SİVRİSİNEKLE YIL BOYU MÜCADELE09 Mart 2018
SELÇUK BELEDİYE MECLİSİ’NDEN ANLAMLI KARAR08 Mart 2018
Yerel Yönetimlerde Kadın Sayısı Artmalı.07 Mart 2018
İzmir'de Kadın Eli07 Mart 2018
SELÇUK’TA KADINLAR GÜNÜ SANATLA KUTLANACAK07 Mart 2018
Belevi yolunda kaza: 1'i ağır 6 yaralı06 Mart 2018
ESNAFIN GÖRÜŞLERİNİ ALDI05 Mart 2018

     
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR
..
En Çok Okunan
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | İletişim
CH