YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Hüseyin TAŞYAKAN - tasyakanartemishaber@mynet.com
DİL YARASI
08 Temmuz 2019 - 2112 okunma

23 Haziran sonrasında, hemen hemen her platformda, her meslekten insanın ve doğal olarak ta bir çok siyasetçi ve gazetecinin seçim sonuçları analizi yaptığını biliyoruz. Bunların bazılarına katılıyor, bazıları içinse ‘’Hiç ilgisi yok’’ ifadesini içinizden geçirip, seçim sonuçlarının çok farklı bir durumun göstergesi olduğunu da düşünebilirsiniz.

Seçim öncesi bulunduğum her ortamda, açıkladığım görüşüm itibariyle, 23 Haziran sonrası, benim en çok katıldığım görüş Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan’a ait değerli okuyucular.

Yusuf Kaplan A Haber’in Sabah kuşağı haber sunucusu Erkan Tan’ı kastederek, kişisel Twitter hesabından şu ifadeleri kullanıyordu;

‘’İşte bu paçozluklar her şeyi mahvetti! Yeter!’’

Yusuf Kaplan’ın  bu ifadeleri kullanmasına etki edense, Erkan Tan’ın Seçim sonrasında İBBB seçilen Ekrem İmamoğlu için canlı yayında, ‘’Ordu valisine ‘it’ diye küfür eden adam İstanbul’un belediye başkanı seçilmiş oldu. Başka yalanları da var. Biz vatandaşlardan gelen isteği arz ediyoruz. Vatandaşlar Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Ordu Valisi’nin İstanbul Valiliğine tayin edilmesini istiyor’’ ifadelerini kullanması oldu.

Yani Yusuf Kaplan, 23 Haziran’da  seçmen iradesinin sandığa ne şekilde yansıdığının en büyük belirleyicisi olarak kullanılan dili göstermiştir. Yusuf Kaplan’ın kullandığı cümleye sonuna kadar katılmakla  beraber, geç kalmış ve eksik ifade edilmiş bir açıklama olduğunu düşünüyorum değerli okuyucular. 

Geç kalınmış diyorum çünkü; işaret ettiği şahsın seçimden bir gün öncesine kadar her sabah Ekrem İmamoğlu’nun kendisi, onu destekleyenler ve dolayısıyla adayı olduğu CHP ve İYİ PARTİ’nin  Genel Merkezleriyle beraber tüm  teşkilatları için kullandığı küfür, hakaret, iftira, çamur ve çirkeflik dolu ifadeleri toplayıp dizseniz, dünyayı üç kere dolaşacak yol çizersiniz. Üstelik bu şahıs tüm bu alçakça saldırılarını, sırf  iktidara karşı yalakalık yaparak muktedir olanlara hoş görünmek için yapmaktadır değerli okuyucular.

Yani diyorum ki; Yusuf Kaplan ve benzeri eleştirileri yapan iktidara yakın Gazeteci ve yazarlar, keşke bu yapılanların ‘’paçozluk‘’olduğunu seçimden çok önce de söylemiş olsaydılar ki, biz de şu anda kendilerinin samimiyetine inanıyor olsaydık. 

Açıklamanın ayrıca eksik olduğunu da düşünüyorum çünkü; onca hakaret, aşağılama ve nefret dolu söylemleri ekranlardan, gazete sayfalarından kullananın sadece A Haber’in yalakasıyla sınırlı olmadığını beş yaşında çocuklar bile biliyor.

Bırakın yanaşma takımı gazetecileri bir yana, bu ülkede iktidar partisinin paralelinde bir düşünceye sahip olmadığı için, vatandaşına  ‘gavat’ diyen Vali gördük biz. Ayrıca yine kendisi gibi düşünmeyen kesimler için, hiç çekinmeden, terörist, pislik , Pontus, Rum vs gibi kimsenin kimseye kavgada bile söylemeyeceği ifadeleri kullanan, iktidara mensup üst düzey siyasetçilerin varlığıda bu ülke için kara bir lekedir değerli okuyucular. Hatta kendisine birileri tarafından ‘sus’denilmediği için, hakarette zirve yaparak; İmamoğlu’nu kastettiği konuşmasında ‘Bir Yunan’ın İstanbul’a  Başkan olmasıyla ekonomimiz de düzelmez’cümlesini kurabilen şahsın İçişleri Bakan Yardımcılığı koltuğunda oturuyor olması da, bizim için utanç vesikasıdır diye düşünüyorum.

Özetlersek, 16 Milyon insanın yaşadığı İstanbul seçimlerinde iktidar çok ağır bir yara almıştır ki; bunun yegane sebebi yoğun olarak saldırı dilini kullanmış olmalarıdır. Dolayısıyla alınan bu yara, bildiğimiz dil yarasıdır. Bu ülkede yaşayan insanlar artık, kin, nefret, aşağılama ve saldırganlık dilinin kullanılmasından yorgun düşmüştür.  Topluma örnek olması gereken makamlarda oturanların kullandığı dil yüzünden, bu ülke insanı hiçbir tarihte olmadığı kadar birbirine karşı tahammülsüz bir tavır içindedir. 

Yani 23 Haziran’da seçmenin sandığa yansıyan iradesinin mimarları kimlerdir diye sorarsanız sevgili okuyucular; Tabiki en başta, kendisine karşı uygulanan yoğun karalama kampanyası ile hakaret ve küfür dolu saldırılara rağmen adabını bozmayıp birleştirici bir dil kullanan Ekrem İmamoğlu ve yine tabi ki; En başta Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu gibi hakaret, nefret ve kin dilini kullanan üst makamlarda oturan  siyasetçilerdir. 

Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu’dan bahsedince, aklıma 9.Cumhur Başkanımız rahmetli Süleyman Demirel’le ilgili bir konu geldi değerli okuyucular. Bildiğiniz üzere  çok ta uzak olmayan bir geçmişte hem Soylu, hem Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif  tarafta durup ona karşı en ağır ifadeleri kullanmakta bir sakınca görmüyorlardı...

Demirel, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı olduğu sıra, kendisine çok ağır sözlerle saldırıp muhalefet yapan bir siyasetçi ve aynı zamanda milletvekilini, bir şekilde ikna edip kendi partisine transfer eder. Partisinde kendisine çok yakın olan bir siyasetçi arkadaşı da Demirel’e ‘Yahu bu adam sabah akşam sana muhalefet edip, en ağır ifadelerle saldırıyor, bağırıp duruyordu. Niye partimize getirdin?’ diye sorunca; ‘İyi ya işte, oradan bize bağırıp duracağına, şimdi buradan o tarafa bağırsın dursun diye getirdim’cevabını verir. 

Hani demem o ki; Recep Tayyip Erdoğan’da Demirel’in bu taktiğine bakıp hem Soylu’yu hem Bahçeli’yi kullandıkları dil için kendi saflarına çekmiş olabilir mi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Ama bir şeyi de bir çoğunuz gibi çok iyi biliyorum ki değerli okuyucular, Bahçeli ve Soylu ile benzeri siyasetçiler; kullandıkları hakaret diliyle hem Erdoğan’a , hem AKP’ ye  hem de iktidar kanadına faydadan çok zarar getirmişlerdir…  


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Hüseyin TAŞYAKAN Diğer Yazıları

30 Mayıs 2020 - NAMUSLUYMUŞ NAMUSSUZ!
05 Mayıs 2020 - ÇAKMAK HASAN KİBRİT HÜSEYİN
18 Nisan 2020 - KÖÇEK
19 Şubat 2020 - KÖPEK BALIĞI...
10 Aralık 2019 - Par''RAKKAS'' NE İLKTİR, NE DE SON OLACAK!!!
04 Kasım 2019 - GÖRÜNMEYEN DÜŞMAN!!
14 Ekim 2019 - HÖDÜK
14 Eylül 2019 - DİNBAZ
09 Ağustos 2019 - AKREBİN GÖZLERİ
17 Nisan 2019 - PANDORA’NIN KUTUSU…
11 Şubat 2019 - SÜRÜSÜNE BEREKET!
09 Aralık 2018 - HANGİ MUSALLA TEMİZLER SİZİ!
19 Ekim 2018 - CAHİL DEĞİL YALAKA!
15 Eylül 2018 - AHLAK FUKARASI
05 Haziran 2018 - YERLE YEKSAN OLAN EFSANE
26 Mart 2018 - DALKAVUK (YALAKA)
14 Kasım 2017 - YÜZLEŞME...
28 Ekim 2017 - DÜNKÜ GÜNEŞLE BUGÜNKÜ ÇAMAŞIRLAR KURUMAZ!
23 Haziran 2017 - 8 BİN YILLIK EFES, BÖYLE UCUZLUK GÖRMEDİ!
31 Mart 2015 - KESER DÖNER SAP DÖNER
08 Şubat 2015 - Dört Aylık Ömrünüz Kaldı...!!!
27 Ocak 2015 - O Dille Tekerleme Bile Yazamazsınız
VİDEOLAR

 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH