YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Gökhan ÇETİNÇELİK - gokhan@gokhan.com
EFEST ' İN ARDINDAN
09 Eylül 2019 - 2625 okunma

 

Efest...Yaratıcılık, akıl kokan, hafızada kalıcı, kısa ve öz ,tam da marka olacak bir isim. Her kim akıl ettiyse ilham perilerine kurban olurum o güzel insanın. Sloganın da, güzel bir hikayesi var, "geçmişi hisset, geleceği keşfet. "

Geçmişi hissettik mi? Ellincisi düzenlenen festivalin, fikir babası Sayın Sümer Büyüktosun ' un muhteşem sunumuyla gerçekleşen festivallerin sonuncularını hayal mayal hatırlayan birisi olarak, o harika yılları hissettim. Siz de hak verirsiniz ki; Sümer Büyüktosun ve değerli eşi Seval Hocamızdan daha fazla, hiçkimse kral ve kraliçe seçilmeyi hakikatten hakketmiyordu. Bu güzel jesti kim akıl ettiyse, her türlü övgü helal olsun o güzel insana da. Ve herhangi bir kasabada olmadığımızı, kadim medeniyetlerin beşiğinde olduğumuzu hissettik bu festivalle.

Şahsen bu organizasyonun en hoşuma giden tarafı, yerel değerlerimizi, gençlerimizi, bizim çocuklarımızı ön safta tutması oldu. Üç gün içinde, o kadar geniş bir yelpaze olması sebebiyle, her etkinliği takip edemedim. Ufak bir tavsiyem olacak, bir dahaki festivalde, Selçuk halkının sahnede görmekten keyif alacağını düşündüğüm isimleri paylaşmak istiyorum ve zahmet edip yazımı okuyanlardan, akıllarına gelen isimleri yazmalarını rica ediyorum. Hemen aklıma gelenler, Mahmut Cansever, Garip Osman, Ferdi, Udi Demir, Kemancı Ali, eski efsanevi orkestraları da sahnede görmek harika olmaz mı?

Festivale iştirak eden ünlüler, ucuz müzik yapan pahalı medya maymunları değil. İlk gün St. Jean Kilisesinde, 5 oktavlık sesiyle kendisini varetmiş Cem Adrian vardı...Eğitime aktarılacak bağışlarla konsere girilmesi çok ince düşünülmüş bir ayrıntı. Bu duruma eleştiri getirenler, festivalin ruhunu anlayamamış olacaklar, geleceği keşfetmemizin bundan daha iyi bir yolu var mı ki ola?

İkinci gün, Efes' in- kelimenin tam anlamıyla- büyülü atmosferinde , fahri hemşehrimiz, Selçuk' un tanıtımına çok büyük katkı koyan Hayko Cepkin ve eğer değişmediyse ,dünyanın en kalabalık konserini verme rekorunu elinde tutan Mercan Dede konseri. Hayko Cepkin ' i yakından tanıyorsunuz zaten, Mercan Dede ' yi de elbet ama,neyzen yohan kimliğimle size şunu söyleyeyim , Mercan Dede' nin her bir eserinin ismi Mesnevi ' nin hulasasıdır, deruni bir müziktir onun yaptığı. Dünyada bir çok insan , onun müziğini dinleyerek Türkiye' ye gelmeye karar vermiştir. Marka kent hayali için, bulunmaz kumaş. Bu sanatçıların , belediyemizin Lösev' e yaptığı yardım karşılığı bu konseri vermeleri ise çok ayrı bir güzellik. Şahsen,sesin kulaklarımızı ve binlerce yıllık mermerleri rahatsız etmeyecek düzeyde olmasına ayrıca bayıldım.

Ve Final, isimleri dahi oldukça müzikal ,Rubato... Bu topraklarda yetişen nadir müzisyenlerden teşekkül eden bir topluluk. Iki üyesinden bahsedeyim, Göksun Çavdar, Si Bemol klarneti onun gibi icra eden 3 kişi zor bulursunuz dünyada. Ve Özer Arkun , çelloyu onun gibi icra edecek bir başkası yetişmedi henüz gezegenimizde.

A' dan Z' ye çok ince düşünülmüş bir organizasyon, çalgıcılar üç beş bir şey çalsın, millet iki göbek atsın, folklorcüler iki dönsün, tarzında , yapmış olmak için yapılmış bir festival değil , bir şeyler anlatıyor, halka inmeyi değil, halkı yükseltmeyi amaç edinmiş, tam kıvamında. Müthiş keyif aldım. Yüreğini ve emeğini koyan herkese minnettarım.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Gökhan ÇETİNÇELİK Diğer Yazıları

07 Kasım 2019 - SÖZÜM MECLİSTEN İÇERİ
10 Mayıs 2019 - GAZETE SİVRİSİNEK BAŞKANLIK
27 Nisan 2019 - BİR ANLASAM
12 Nisan 2019 - ​DEVİR TESLİM
03 Nisan 2019 - DOST ACI SÖYLER
03 Nisan 2019 - MAĞLUPLAR AÇISINDAN SEÇİMLER
VİDEOLAR

 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH